Adıyaman’da Lord Arpa Tohumu İçin Tarla Günü Düzenlenmiştir.

Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliği ile şirketimiz TAREKS arasında imzalanan protokol gereği, sözleşmeli üretim kapsamında LORD Arpa tohumu için 05.06.2015 tarihinde 2524 Sayılı Adıyaman Tarım Kredi Kooperatifine bağlı Adıyaman Merkez Lokman Köyündeki Bölge Birliği Denetim Kurulu Üyesi Kooperatif ortaklarından Nevres PARLAK’ a ait 45 dekar alana ekilmiş olan TAREKS A.Ş ye ait LORD çeşit isimli arpanın, verim tespiti için tarla günü düzenlenmiştir.

Söz konusu hasat sırasında, Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliği yetkilileri Bölge Birliği Yönetim Kurulu Üyesi, Kooperatif Yönetim Kurul Üyeleri, Kooperatif ortakları ile çiftçiler ve TAREKS yetkilisinin de katılımıyla Lord Arpa çeşidinin hasadı yapılmıştır.

İlgili heyetin ve çiftçilerin katılımıyla yapılan hasat sonucunda; Lord arpa çeşidimiz ortalama 550 kg/da verimle bölge ortalamaları civarında verim elde edilmiştir. Ancak; açık renk, kalite ve hektolitre olarak bölgede yoğun olarak ekimi yapılan diğer 6 sıralı arpa çeşidi ile yapılan kıyaslamada, Lord arpa çeşidinin daha üstün olduğu gözlemlenmiştir.

Bölgede yoğun olarak erkenci çeşitler yetiştirilmesine rağmen, Lord arpa çeşidimizin geççi bir çeşit olması, bölge şartlarında biraz olumsuz bir durum gibi görülse de, hektolitre ağırlığının fazla olması, beyaz çeşit olması gibi üstün özelliklerinden dolayı fiyatının diğer çeşide göre daha yüksek olacağı bu nedenle çiftçiler tarafından tohumluk olarak kabul göreceği öngörülmüştür.

TAREKS şirketimiz ile diğer buğday ve arpa tohum çeşitleri konusunda istişareler devam etmekte olup, mevcut durumda 2 arpa ve 2 buğday çeşidinin de demostrasyonları devam etmektedir. Yapılan demostrasyonlar sonucunda bölgemizde yüksek verimli ve üstün özellikleri olan çeşitlerin üretimi konusunda çalışmalarımız devam etmektedir.

Okunma 2958 defa