ŞANLIURFA TKDK, TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ YETKİLİLERİ İLE ÇALIŞTAY DÜZENLEDİ

  • Salı, 30 Haziran 2015 10:16

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu yatırımcılarının finans sorununa çözüm amacıyla Tarım Kredi Kooperatifi ile bir protokol imzalamıştır.

TKDK Şanlıurfa İl Koordinatörlüğü yetkilileri ile Tarım Kredi Kooperatifleri bölge temsilcilerinin katıldığı toplantıda, yatırımcılara kredi desteği verecek bu protokol hakkında bilgiler paylaşıldı. Toplantıya Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Müdürü Mehmet AKSOY, Bölge Müdür Yardımcısı Raif ATAYIK ve Şanlıurfa merkez ve ilçe Kooperatifleri yetkilileri ile İl Koordinatörümüz Dr. Sadık YETİM ve birim amirleri, kıdemli uzmanlar katıldı.

İl Koordinatörü Dr. Sadık YETİM kurum çalışmaları ve IPARD programı kapsamında desteklenen yatırımlar hakkında  genel bir sunum yaparak,  “AB Komisyonu tarafından 27 Ocak 2015 tarihinde imzalanan IPARD II programının önümüzdeki aylarda başlayacağını, IPARD I programında desteklenen mevcut sektörlerin desteklenmeye devam edeceğini, ancak IPARD I’den farklı olarak tarımsal işletmelere destek kapsamında, manda sütü üretimi, yumurta tavukçuluğu, kaz yetiştiriciliği Kırsal Altyapı hizmetleri, Yenilenebilir Enerji, Makine parkları ve mantar yetiştiriciliğinin de destekleneceğini söyledi.”

Dr.YETİM; Tarım Kredi kooperatifinin yatırımlarımıza vereceği finans desteğini çok önemsediğini ve Şanlıurfa’ya yatırım yapacak olan yeni yatımcıların bu protokolle yatırımın kalan kısmı için kredi kullanabileceklerini söyledi.  

Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Müdürü Mehmet AKSOY;  “ İki kurum arasında imzalanan protokol ile hem başvuru aşamasında hem de sözleşme sonrasında Tarım Kredi Kooperatiflerimizin yatırımcılarımıza kredi kullandırabileceğini belirterek, Tarım Kredi Kooperatiflerinin Ziraat Bankası gibi sübvansiyonlu kredi kullandırma yetkisinin olduğunu ve bu kredilerden TKDK’ya başvuru yapacak yatırımcıların da faydalanması yolunun açıldığını belirtti. Tarımsal amaçlı yatırımlara kooperatif olarak gerek ayni gerekse nakti konuda her türlü finansal destekleri verdiklerini söyledi.”

Okunma 1416 defa