DEĞERLENDİRME TOPLANTISI

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar TERZİ,Genel Müdür Yardımcı Sefa ÇAĞLAYAN, Bölge Müdürü Mehmet AKSOY,Müdür Yardımcıları Raif ATAYIK, Levent USLU, Yönetmenler ve Bölge Birliğimize bağlı Bağpınar, Şambayat, Arıl,Boğaziçi,Yavuzeli,B.Şahinbey,Islahiye,K.Maraş,Afşin,Ekinözü,Çardak,Musabeyli,Suruç, Viranşehir, Birecik, Siverek ve Şanlıurfa Kooperatiflerin 1. derece yetkililerinin katılımıyla değerlendirme toplantısı düzenlendi.

Bölge Birliği toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda Bölge Müdürü Mehmet AKSOY “Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliği olarak 5 ilde 56’ı Ziraat Mühendisi olmak üzere 183 personel ile 41.510 kayıtlı 15.178 aktif çiftçi ortaklarımıza hizmet verdiklerini” belirterek, değerlendirme toplantısına katılan  Kooperatiflerimizin genel durumu hakkında bilgiler verdi.

Genel Müdür Yardımcısı  Sefa ÇAĞLAYAN Kooperatif personeline  yönelik yaptığı konuşmada;

            Kurumun en önemli görevinin çiftçilerimizin ekonomik refah düzeyini arttırarak sürdürülebilir hale getirmek olduğunu, kayıtlı ortakların faal hale getirilmesi, yeni ortak kaydına gereken önemin verilmesinin altını çizerek bundan sonra saha çalışmalarıyla çiftçilerimizin yanında daha da fazla olunacağını, ortaklarımızın iyi gününde de kötü gününde de yanlarında olduğumuzu hissettirerek kooperatiflere daha çok gelmeleri sağlanarak kooperatif çalışanları ve ortak ilişkilerinin en üst seviye ye çıkarılmasını, mutlaka her kooperatifin satış gelirleri + ödenen faiz ile alınan faiz arasındaki müspet fark + sigorta gelirlerinin genel yönetim giderlerini karşılaması gerektiğini belirtti ve Özkaynağın finansal getirisi kadar kar elde edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Satışları en yüksek ve düşük olan, Komisyon oranı en yüksek ve düşük olan, satış tutarını en çok  arttıran ve en az attıran, satış gelirinin personel giderini karşılama oranı en yüksek ve düşük olan, ikrazat ve tahsilatta en yüksek ve en düşük 2’şer  kooperatifler ile Bölge Birliğinin konsolide gelir tablosu üzerinde çalışmalar yapıldı.

Satışları en yüksek olan Kahramanmaraş ve Şanlıurfa Kooperatifimizin yetkililerine satışlarını nasıl yükselttikleri konusunda söz verildi. Şanlıurfa Kooperatif müdürü Ahmet GÖKSU satışlarının geçen yıla oranda yüksek olmasının sebeplerinden biride Kooperatiflerimizde bulunan ziraat mühendisinin  sahada olması ve yeni ortak kaydı olduğunu belirtti. K.Maraş Tarım Kredi Kooperatifi adına söz alan Yetkili Ziraat Mühendisi Muzaffer TOPUZ ise, saha çalışmasının önemi ile Büyük Şehir Belediyesi ile kooperatif  arasında  yapılan protokol ile gıda kolisi satışlarının etkili olduğunu belirtti.

             Diğer branşlarda (En yüksek  ve En düşük kredi kullandıran, En yüksek ve en düşük tahsilatı olan, Satış gelirleri personel giderlerini karşılama oranı yüksek ve düşük olan) kooperatif personellerimizle tek tek görüşen Genel Müdür Yrd. Sefa ÇAĞLAYAN  bundan sonra değerlendirme toplantılarının her üç ayda bir mutlaka yapılacağını ve Artık Kooperatiflerin satışlarının bir önceki yılda yapmış olduğu satışa göre değil Tuik verileri ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden alınan veriler ile birlikte Kooperatif bazlı yapılacak olan çalışmalardan sonra her kooperatifin kendi potansiyelinin ne kadar değerlendirdiğini ve pay alacağını göreceğini belirtti.

      Ayrıca Genel Müdür Yrd. Sefa ÇAĞLAYAN  Bölge Birliklerinin tarımsal girdi satış potansiyelinin belirlenmesi çalışmaları kapsamında Bölge Birliği Hedef Pazar Tarımsal Potansiyel Kartları, Bölge Birliklerinin çalışma alanları içerisindeki her bir il için o ilde yetiştirilen ve ekonomik öneme sahip Tarımsal Ürünlerin ekim/dikim alanları ve Hayvan varlıklarının tespiti amacıyla hazırlana Potansiyel tablosunu da detaylı bir biçimde anlatarak, Gaziantep Bölgenin bu pastadan payını alması gerektiğini ifade etti.

        Bölge Birliği Müdürü Mehmet AKSOY ise,  Bölge Birliğimizin hak ettiği konuma gelmesi için tüm personelleri ile çiftçinin alın terinin vebalinin bilinci ile çalışacaklarını, Kooperatiflerinin satış gelirleri ile personel giderlerini karşılayan yapıya kavuşturacaklarını belirtti.

Okunma 1279 defa