YEŞİL ALTIN

       Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliğinin ev sahipliğinde, Türk tarımının öncü şirketlerinden GÜBRETAŞ tarafından geliştirilen Antep Fıstığına özel “Yeşil Altın “gübresinin tanıtım toplantısı Gaziantep Dedeman Otelde yapıldı.

       Toplantıya  Gaziantep Vali Vekili Turgay Ergin, Ak Parti Milletvekili Ahmet UZER, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Güvendi, Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar Terzi, GÜBRETAŞ Genel Müdürü Şükrü Kutlu, Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Müdürü Mehmet AKSOY, Gaziantep Borsa Başkanı Ahmet TİRYAKİOĞLU, Tarım Gıda Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Karayılan, Ziraat Odası Başkanları ile Tarım Kredi Kooperatifleri yöneticileri,  ziraat mühendisleri ve fıstık üreticilerinden oluşan 500’den fazla davetli katıldı.

       Açılış Konuşmasını yapan Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliği Müdürü Mehmet AKSOY, “Bugün Antep fıstığının üretiminde kullanılmak üzere Gübretaş şirketimizce özel olarak üretilen Yeşil Altın Gübresinin lansmanı amacıyla bu toplantının düzenlendiğini, çiftçimizin alın terinin vebalinin bilinci ile hizmet eden Türkiye’nin en büyük çiftçi ailesinin mensupları olarak bu hizmete katkı sağlamaktan dolayı onurunu ve mutluluğunu yaşadıklarını, Tarım Kredi Kooperatifleri olarak çiftçilerimize hizmet etmeye ve emirlerinde olmaya devam edeceklerini belirterek yeşil altın gübresinin çiftçilerimize hayırlı olmasını ve bereket getirmesini temenni ediyorum” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi  Tarım Daire Başkanı İbrahim Yılmaz; “Antep Fıstığında dalların gözleri döküldüğü zaman ertesi yıl verim alamayız. Biz bu nedenle sulamayı doğru düzgün yapmalı ve gözlerin dolmasını sağlamalıyız. Bu projenin temel unsuru bizi yüreklendiriyor, bize destek veren ve yüreklendiren Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e  ve Tarım Kredi Kooperatiflerine teşekkür ederiz. Yeşil Altın gübresinin memleketimize, ülkemize ve çiftçimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

 

 

 

GÜBRETAŞ Genel Müdürü Şükrü Kutlu ise sürdürülebilir tarım ve dünyayla rekabet için verimlilik ve kaliteye odaklanılması gerektiğini söyledi. Son yıllarda her alanda büyüyen GÜBRETAŞ’ın hizmet kalitesini ve ürün çeşitliliğini artırmak için önemli çalışmalara imza attığını belirten Şükrü Kutlu, şirket olarak her fırsatta toprak analiz sonuçlarına göre dengeli ve düzenli gübreleme yapılmasının önemine dikkat çektiklerini söyledi.

      Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Güvendi, kurum ve kuruma ait şirketlerle ülke tarımına en iyi şekilde hizmet etmeye çalıştıklarını söyledi. Türkiye’nin Antep fıstığı tarımında başlıca üretim merkezlerinden biri olduğuna değinen Güvendi, şunları kaydetti: “Son yıllarda ar-ge çalışmalarıyla tarımdaki verimliliği yükseltmek için çalışan GÜBRETAŞ, bu bölgedeki çiftçilerin de verimli ve pazar değeri yüksek kaliteli fıstık hasadı elde etmeleri için özel bir ürün geliştirdi. Gaziantep Büyükşehir Belediyemizden gelen talep üzerine Antep fıstığı için gübre formüle ettik. Bu amaçla Antep fıstığı yetiştirilen bölgelerdeki topraklar analiz edildi ve Antep fıstığının topraktan kaldırdığı bitki besin maddeleri değerlendirilerek, en uygun gübre deseni oluşturuldu. Antep fıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile yapılan görüşmelerin ardında da Antep fıstığında verim ve kaliteyi artıracak Yeşil Altın gübresi bu çalışmaların meyvesi olarak ortaya çıktı.”

        Güvendi, GÜBRETAŞ olarak Türkiye için çok önemli bir tarımsal değere sahip olan Antep fıstığı üretiminde kalite ve verim artışı sayesinde bölgedeki ekonomik refaha katkı sağlayacak olmaktan mutluluk ve gurur duyduklarını da belirtti.

        Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, Antep fıstığının kent için önemine işaret ederek, fıstığın genetik yapısı nedeniyle bir yıl bol, ertesi yıl ise az rekolte verdiğini anımsattı.

         Ancak teknolojiyi kullanarak "yok yılı" nı bereket yılı haline getirmeye çalıştıklarını anlatan Şahin, "Bu noktada önemli çalışmalar yaptık. Fıstık ağaçlarımızın yaşam süresini artırmak için sayısı giderek azalan erkek fıstık ağaçlarımızın fidelerini topraklarla buluşturduk. Bu çalışmaların devamında ise üreticimizi rahatlatmak istedik. Tarım Kredi Kooperatifleri ve GÜBRETAŞ ile görüştük. Onlar da bizim için çalışıp çiftçilerimize faydalı bir gübre türü ortaya koydu. Biz de bu ürünün çiftçiler tarafından denenmesi için fıstık üreticilerimize 100'er kilogram gübre vermek için harekete geçtik" diye konuştu.

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer ise; “Bugün bölgemiz için, Gaziantep için oldukça önemli bir gün. Yeşil atın Gaziantep ve bölge için oldukça önemli. Bu nedenle çalışanları tebrik ediyorum. Çünkü fıstık bizim geleceğimiz, çocuklarımızın ve torunlarımızın nafakası. Bulunduğu şehrin adıyla anılan her halde başka tarım ürünü yok. Fıstık, Gaziantep’in adıyla yaşıyor. Bu bizim şehrimiz için oldukça önemli. Fıstık bizim çiftçimizin ekmek parası. Her geçen gün tarım alanlarımız azalıyor, dünyada ve ülkemizde tarım sanayileşmenin gölgesinde kalıyor. Bir dönem tüm dikkatler sanayileşmeye çevrildiği için tarım üvey evlat olarak görüldü. Tarıma özellikle ülkemizde oldukça önem veriliyor. Bundan dolayı da bu tür projelerin önemli olduğunu düşünüyorum. Fıstık bizim aşkımız, burada çok güzel bir şeyden bahsedildiği zaman fıstık gibi denir, bu da ürünün ne kadar kıymetli olduğunu gösteriyor. Projede emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Okunma 1807 defa