TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİNDEN EĞİTİME HER ALANDA DESTEK

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği sosyal sorumluluk projesi kapsamında 1664 Sayılı Akziyaret Kooperatifi çalışma sahasında yer alan Akziyaret İlköğretim okulunda bulunan öğrencilere kırtasiye malzemesi dağıtımı gerçekleştirdi. Etkinliğe, Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Metin İLCİ, Karaköprü İlçe Milli Eğitim Müdürü Hacı Murat YANMAZ, Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Osman DEMİR, Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliği Bölge Müdürü Mehmet AKSOY, Tedarik ve Pazarlama Yönetmeni Mustafa ASLAN, 1664 Sayılı Akziyaret Tarım Kredi Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut SÜRMELİ, 1664 Sayılı Akziyaret Tarım Kredi Kooperatifi Ziraat Mühendisi Mustafa DEMİR, Kooperatif ortakları ve öğrenci aileleri katıldı.

Etkinlikte Mehmet AKSOY, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve Gübre Fabrikaları Gübretaş A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İrfan GÜVENDİ bey’in Bölge Birliğimizi ziyaretleri kapsamında İlköğretime de destek verilmesi amacıyla Bölge Birliğimize bağlı 1664 Sayılı Akziyaret Tarım Kredi Kooperatifimiz çalışma alanında bulunan Akziyaret İlköğretim Okulunda eğitim gören tamamına yakınının çiftçi çocuğu olan 223 öğrenciye eğitim seti verilmesi planlanmıştır. Ancak, Genel Müdürümüzün programlarının müsait olmaması nedeniyle eğitim dönemi de dikkate alınarak Genel Müdürümüz adına bu sosyal proje tarafımızdan gerçekleştirilmek üzere bugün burada bulunmaktan ve bu projeyi hayata geçirmekten mutluluk duymaktayız dedi.

1863 yılından beri çiftçilerimize hizmet veren Tarım Kredi Kooperatifleri, çiftçilerin her türlü tarımsal girdi temininin yanında çiftçi ortaklarına sağladığı sosyal imkanlarla hizmet misyonunu da üstlenmiş bulunmaktadır. Bu kapsamda piyasadaki gübre, tohum, motorin, zirai ilaç, zirai alet ve diğer tüm zirai ürünlerin fiyat belirleyicisi olarak faaliyet gösteren Tarım Kredi, zirai ürünlerin satışında fiyatları kontrol altında tutmasından dolayı piyasayı regüle etme özelliğine sahip bir kuruluştur.

Bunun yanında eğitim faaliyetlerine önemli katkılar sağlayan Tarım Kredi Kooperatifleri, üniversitede okuyan çiftçi çocuklarına sağladığı burs imkanları ile de eğitimde üzerine düşen misyonu da yerine getirmektedir.

Tarım sektörüne nitelikli insan gücü yetiştirmek amacıyla 2007 yılından bu yana ziraat fakültesi öğrencilerine geri ödemesiz burs veren Tarım Kredi Kooperatifleri şirketi olan Gübretaş A.Ş., ziraat fakültelerinde eğitim görüp ekonomik desteğe ihtiyacı olan çiftçi çocuğuna ilk sınıftan başlayarak 4 yıl boyunca karşılıksız eğitim bursu vermektedir.

Ayrıca Tarım Kredi Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı (TAREKSAV) olarak öğrenen, üreten, girişimci gençlerin yetiştirilmesine destek vererek Tareksav, 800’e yakın öğrenciye karşılıksız burs ile Türkiye çapında eğitim faaliyetlerine desteklerini sürdürmektedir.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin bu burs ile amacı;

Türk tarımında verimliliği artıracak nitelikli insan kaynağının yetişmesi ve sektörde bilinçli tarımın artırılmasını amaçlamaktır. Giderek stratejik önemi artan tarım alanında dünyayla rekabet için değişim ve dönüşümün yolunun eğitimden geçtiğine inanan Tarım Kredi Kooperatifleri bu nedenle bilinçlendirme ve eğitime yönelik sosyal projelerle katma değer üretmeye çalışmaktadır. Bu alandaki en anlamlı projelerden biri de ziraat fakülteleri öğrencilerine verilen burs desteğidir. Geleceğin ziraat mühendisleri olacak genç arkadaşlarımızın, bilinçli tarımın umut veren en taze fidanlar olmasını sağlamaktır.

Okunma 1276 defa