GAZİANTEP BÖLGE BİRLİĞİNDE YENİ ALTERNATİF ÜRÜN; ASPİR

Bölge Birliğimiz çalışma alanı içerisinde faaliyet gösteren Kooperatiflerimize Aspir üretimi hakkında eğitim verildi.

Eğitim toplantısına Bölge Müdürü Mehmet AKSOY, Bölge Müdür Yrd. Raif ATAYIK, Tedarik Pazarlama Yönetmeni Mustafa ASLAN, Konya Selçuk Üniversitesinden Prof. Dr. Fikret AKINERDEM, Prof. Dr. Kazım ÇARMAN, Prof. Dr. Levent ÜNLÜ, Dr. Rahim ADA, 2016 Sayılı Birecik ve 1128 Afşin Tarım Kredi Kooperatifine ortak Aspir üretimi yapan çiftçiler ve Kooperatif Ziraat Mühendisleri, Aspir alımı yapan özel şirket yöneticileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasında Bölge Müdürü Mehmet AKSOY, aspirle ilgili verilecek bu eğitimi Sayın Prof. Dr. Fikret AKINERDEM hocamızın başkanlığında ve ekibi tarafından yapılacaktır. Burada aspir eğitiminde üretimden sonraki ekonomik değeri ile ilgili bir eğitim süreci olacaktır. Aspir kuru tarıma yönelik bir ürün olduğu kısa bir süre zarfında hasat edildiği, bundan dolayı da  hem çiftçilerimize hem de  milli ekonomiye önemli katkılar sağlamaktadır. Bu eğitimin hem Kooperatiflerimizin hem de çiftçilerimizin gereken önemi ve hassasiyet göstermelerini bekliyoruz. Bundan sonra ki süreçte çalışmalarımız devam edecektir. Alınan bu eğitiminin süreçleri birebir takip edilerek ortaklarımıza yönelik aspir ile ilgili gerekli bütün bilgileri sunucağız, dedi.

            Toplantıda aspir üretimi, desteklemeleri hakkında bilgi veren Prof. Dr. Fikret AKINERDEM ise, ülkemizin en büyük ithalat kalemlerinden birinin enerji olduğunu, bunu aspir üretimi ile önemli ölçüde kapanabileceğini, Tarım Kredi Kooperatiflerinde sözleşmeli üretim modeli ile üretim alanlarının arttırılabileceği, bu toplantılarında amaç, çiftçilerin aspir üretimi hakkında bilgi edinmelerini sağlamak, ayrıca sanayi ile üreticiyi bir araya getirerek çiftçinin ürettiği ürünü nereye satacağı konusunda bilgi sahibi olmasını sağlamaktır. Böylelikle en tarımda en önemli sorunlardan olan pazarlama sorununun ortadan kaldırılarak çiftçilerin tereddütsüz bir şekilde üretim yapmalılarını sağlamaktır, dedi,

Okunma 1093 defa