YEŞİL ALTIN ÇİFTÇİ İLE BULUŞTU

 

            Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gübretaş A.Ş.’nn ortaklaşa yürüterek hayata geçirdikleri YEŞİL ALTIN gübresi projesinde istenilen sona ulaşıldı. Türkiye’de 5 ilde yoğun olarak üretilen antep fıstığı bitkisi için üretilen Yeşil Altın gübresi tanıtımı ve çiftçilere gübre tanıtımı amacıyla Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler çalışma alanında yapılan törende yöre çiftçilerine Yeşil Altın gübresi dağıtımı yapıldı.

            Törene, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Osman TOPRAK, Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim YILMAZ, Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliği Müdürü Mehmet AKSOY, Ziraat Odası Başkanları ve antep fıstığı üreten çiftçiler katıldı.

            Törende Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Osman TOPRAK; Büyükşehir Belediyesinin belediyecilik anlayışının insanı ön plana çıkarmak olduğunu ‘’ insanı yaşat ki devlet yaşasın’’ anlayışıyla, sosyal belediyecilik anlayışını çok önemsediklerini ve bu kapsamda tarımsal hizmetler daire başkanlığını kurarak yöre çiftçilerinin sorunlarını çözmeyi amaçladıklarını bu kapsamda yem, tohum, arı kovanı, fide dağıtımının yanında Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından üretilen antep fıstığı (Yeşil Altın) gübresini de dağıtarak antep fıstığı için de bir gübrenin olduğunu çiftçilerimize tanıtmayı istediklerini söyleyerek antep fıstığı bir şehrin ismini taşıyan Türkiye’de tek gıda maddesi olduğunu ve Gaziantep’in bu anlamda Türkiye genelinde önemli bir yere sahip olduğunu belirterek Tarım Kredi Kooperatifleri ve Gübretaş A.Ş.’ye teşekkür ett.

            Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim YILMAZ, Gaziantep ilinin genelde bir sanayi şehri olarak bilindiğini, ilin sanayi yanında iyi bir tarım şehri olduğunu, Gaziantep ilinde 370.000 ha tarım arazisinin bulunduğunu ve bu alanın 130.000 ha’ında ise sadece antep fıstığı üretildiğini, üretilen bu ürünün hem tüccarı hem sanayiciyi ve hem de çiftçiyi ilgilndirdiğini ve bundan dolayı da Gaziantep için antep fıtığının çok önemli bir yere sahip olduğunu belirterek Antep fıstığına özel olarak üretilen yeşil altın gübresini Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma ŞAHİN’in talimatları ile antep fıstığının önemli sorunlarından biri olan bitki besleme sorununun çözülmesi için Tarım Kredi KooperatifleriBölge Birliği Müdürü Mehmet AKSOY ile iştişare ederek yeşil altın gübresinin üretimini planladıklarını dile getirdi. Konuşmalarını antep fıstığı tarımı ve gübre kullanımının nasıl yapılacağını anlatarak tamamladı.

            Bölge Müdürü Mehmet AKSOY törende, yeşil altın gübresinin doğuşu ile ilgili kısa bir bilgi verdi. Belediyecilik hizmetlerinin yanında tarımsal hizmetleri de destekleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma ŞAHİN’in antep fıstığı ile ilgili Ne yapabiliriz? sorularını muhattap alarak Büyükşehir Belediye, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Gübretaş A.Ş. işbirliği ile antep fıstığına özel bir gübre üretilmesi çalışmalarına başladıklarını ve yapılan yoğun çalışmalar sonucunda ise Yeşil Altın gübresinin ortaya çıkmasını sağladıklarını söyleyen AKSOY, Tarım Kredi Kooperatifleri hakkında genel bilgiler vererek Yeşil Altın gübresinin tarım camiasına ve çiftçilerimize hayırlı olması temmennisinde bulundu.

            Törende ayrıca, Ziraat odası başkanı Cuma YİĞİT ve çiftçileri temsilen Ramazan TURAN’da konuşmalar yaptılar.

Okunma 1134 defa