Gaziantep Bölge Birliği Gap Fuarı’nda

Şanlıurfa’ da Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı 03-06 Mart 2016 tarihleri arasında yapıldı.

          Fuara Şanlıurfa Valisi İzzettin KÜÇÜK, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar TERZİ, Gaziantep Bölge Müdürü Mehmet AKSOY, Bölge Müdür Yardımcısı Raif ATAYIK, Bölge birliği ve kooperatif çalışanları ile çok sayıda çiftçi katıldı.

            Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, “Sayın Bakanımız Faruk Çelik göreve gelir gelmez bölge toplantıları düzenlemeye başladı. 7 bölgede 7 toplantı yapacaktık ama biliyorsunuz ilk toplantımızı biz Urfa’da yaptık. Geçen haftada 4.’sünü Karadeniz’de yaptık. Türk tarımının bütün problemlerini sahada gerçekten toprağı işleyen çiftçilerimizle tartışmış, konuşmuş olacağız. Yani atalarımızın dediği gibi tarlada iziniz varsa ambarda yüzünüz olur. Malumunuz önceden tarlada izi nasıl bırakıyorduk kara sabanla bırakıyorduk, çapa ile bırakıyorduk. Şimdi çok teknolojik tarım makineleri ile tarım yapmak durumundayız. Bereket hikmetten doğar. Hikmette bilgidir. Eğer siz zamanın en teknolojik aletine, bilgisine ve tecrübesine sahip olabilirseniz daha fazla daha kaliteli ürün elde edebilirsiniz” dedi.

Fuarda değerlendirme yapan Gaziantep Bölge Müdürü Mehmet AKSOY, Şanlıurfa’daki tarım alanının 12 milyon dekar olduğunu belirterek, “Şanlıurfa’da sulanan alan 4.9 milyon dekar, çiftçi sayısı 55 bindir. Buğday tarımının yapıldığı alan 3.1 milyon dekar, 2.4 milyon alanda arpa, 1.1 milyon dekarda ise mercimek tarımı yapılmaktadır. Şanlıurfa’nın tarımsal üretim değeri 6.9 milyon TL’dir” diyerek Tarım Kredi Kooperatifleri ve iştiraklerimiz hakkında bilgi verdi. AKSOY, Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliği olarak bu tür organizasyonlara devamlı katılacaklarını ve çiftçiye faydalı olabilmek için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Okunma 1063 defa