GAP’IN BAŞKENTİNDE MISIR TARIMI EĞİTİMİ

 

 

            Bir Tarım Kredi Kooperatifi Şirketi olan Gübretaş T.A.Ş. tarafından sosyal sorumluluk programı kapsamında çiftçilere yönelik Şanlıurfa Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim elemanları işbirliği ile Mısır tarımı konulu panel düzenlendi.

Panele, AK Parti 22. Dönem milletvekili Müfit YETKİN, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih AYDEMİR, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar TERZİ, Gaziantep Bölge Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Osman DEMİR, Gübretaş T.A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Tahir OKUTAN, Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliği Müdürü Mehmet AKSOY, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim elemanları, Bölge Birliği personelleri, Şanlıurfa iline bağlı Kooperatif personelleri, yöre çiftçileri ve Ziraat Fakültesi öğrencileri katıldı.

            Milletvekili Müfit YETKİN Tarım Kredi Kooperatifleri ve Gübretaş T.A.Ş.’nin yörelerinde yapmış oldukları bu eğitimin çiftçilerimize hayırlı olmasını diledi. Kendisinin de bir çiftçi olarak toplantı sonrasında Tarım Kredi Kooperatiflerine ortak olmak için müracaatı alındı.

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar TERZİ Şanlıurfa ilinde Gübretaş T.A.Ş. tarafından düzenlenen panelin yöre çiftçilerine hayırlı olmasını temenni etti.

            Ziraat Fakültesi dekanı Prof. Dr. Salih AYDEMİR, Gübretaş T.A.Ş. ve Ziraat Fakültesi olarak düzenlenen mısır tarımının üreticiler açısından bir bilgilendirme toplantısı olduğunu söyledi. Gübretaş T.A.Ş. tarafından talep edilen eğitim toplantısının çok memnuniyet verici olduğunu, fakültenin gayesinin de bulundukları yörede tarımsal üretimde çiftçilere yardımcı olmak olduğunu, birim alandan nasıl daha fazla üretim alınacağının araştırıldığını ve üreticiler ile olan ilişkilerin daha da sıkılaştırılması olduğunu dile getiren AYDEMİR, Ziraat Fakültesi ile ortaklaşa böyle bir eğitim paneli yaptıkları için Tarım Kredi Kooperatiflerine ve Gübretaş T.A.Ş.’ye teşekkür etti. Dekan, 1978 yılında Ziraat Fakültesinin kurulduğunu, 9 bölümde hizmet verildiği, tarımın bütün birimlerinde 80 öğretim elemanı ile araştırmalar yapıldığını, talep gelmesi halinde çiftçilerin arazilerinde araştırma denemelerinin yapılabileceğini ve özellikle yörede tarım yapan çiftçilerin çocuklarının bilinçli bir tarım yapılabilmesi amacıyla Ziraat Fakültelerine gönderilerek Ziraat Mühendisi olmalarının teşvik edilmesini ve böylelikle birim alandan daha fazla ürün elde edilerek ülke ekonomisine fayda sağlanacağını söyledi.

            Gübretaş T.A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Tahir OKUTAN, panel için desteklerinden dolayı Ziraat Fakültesine ve Tarım Kredi Kooperatiflerine teşekkür etti. Bilinçli üretici kazanır konsepti ile Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile işbirliği çerçevesinde bu toplantının düzenlendiğini, Şirketlerinin ekonomik ve sosyal sorumluluklarının olduğunu bu toplantının da sosyal sorumluluk programlarından biri olduğunu söyledi. OKUTAN, Gübretaş T.A.Ş. hakkında Türkiye’nin ilk gübre fabrikası olduklarını % 75 hissenin Tarım Kredi Kooperatiflerinin, % 25 hissenin ise Borsa’da işlem görerek % 100 bir halk şirketi olduklarını ifade etti. Dünya nufüsunun 7 milyar olduğunu 2050 yılında ise bu rakamın 9 milyar olacağı öngörüldüğü, 1 milyar insanın ise açlık sınırında yaşadığını, bundan dolayı gıda taleplerinin günden güne arttığını, buna bağlı olarak ta gıda ihtiyacının karşılanabilmesi için birim alandan hem kaliteli hem de yüksek verim alınması gerektiğini, amaçlarının üreticilerimizin dünya çapında rekabet edebilecek bir kapasiteye ulaştırılmasını sağlamak olduğunu söyledi. Bu kapsamda Üniversiteler ile çalışmalar yapıldığını, kendi ziraat mühendisleri ile çiftçilere danışmanlık eğitimlerinin verildiğini, 150.000 üreticiye ulaşarak bitki beslemeden hasata kadar yapılacak işlemler ile ilgili eğitimler verildiğini, aynı zamanda Türkiye topraklarında yapılan çalışmalar ile bir toprak haritası çıkartıldığını bu toprak haritalarına uygun olacak şekilde ürün bazlı ve bölgesel gübreler üretildiğinin, bu haritalar sayesinde çiftçilere bitki besleme ve koruma konusunda reçeteler yazıldığını belirtti. Ayrıca, Tarım Kredi Kooperatifleri ortaklarının topraklarının da mevcut akredite olmuş 3 tane laboratuvarlarında ücretsiz yapıldığını, mısır tarımı ile ilgili verilen eğitim toplantısının çiftçilerimize hayırlı olmasını ve diğer ürünlerde de ilerleyen günlerde farklı eğitimler verileceğini söyledi.

            Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Müdürü Mehmet AKSOY, Tarım Kredi Kooperatiflerinin varlık sebebi olan çiftçilerimizin şirketimiz Gübretaş T.A.Ş. tarafından düzenlenen mısır toplantısının hayırlı olması temennisiyle sözlerine başladı. Tarım Kredi Kooperatifleri faaliyetleri ve çalışma konuları ile ilgili olarak genel bilgiler veren AKSOY, Tarımın ve GAP’ın başkenti olan Şanlıurfa’nın hem bölgemiz hem de ülkemiz için önemli bir yere sahip olduğunu, bölgemize bağlı illerde 152.000 çiftçi kayıt sistemine kayıtlı üreticinin olduğunu ancak bu üreticilerin sadece % 10’luk bir kesiminin Tarım Kredi Kooperatifleri ile aktif olarak çalıştığını belirtti. 2000 yılında yaşanan ekonomik krizlerden dolayı Tarım Kredi Kooperatiflerinin faaliyetlerinin durma noktasına geldiğini, 2002 yılında faizlerin düşmesi ve 2004 yılında ise indirimli kredilerin başlamasıyla tekrar güçlenerek faaliyet gösterdiğini, Tarım Bakanlığımızın başlattığı projeler ile tarımsal faaliyetlerin daha da geliştiğini dile getirdi. Çiftçilerimizin Tarım Kredi Kooperatiflerine sahip çıkmalarının gerektiğini, daha çok ortak kaydının yapılması ile çiftçilere daha çok hizmet götürüleceği, satışa sunulan girdilerin daha uygun fiyatlar ile tedarik edileceğini bununda çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine destek vermeleri, bütün tarımsal girdilerini Tarım Kredi Kooperatiflerinden karşılamaları ile gerçekleşeceğini söyledi. Sözlerine, bu topraklar var olduğu sürece sizler çiftçilik yaparak üretecek, çalışacaksınız, nasıl ki dün atalarınız, bugün siz, yarında çocuklarınız ve torunlarınız, tarımda çalışarak üretecektir. Çitçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerinden sadece girdi almak değil ürün yetiştiriciliğinin bütün safhalarında karşılaştıkları sorunların çözümü noktasında başvurmaları gerektiğini ifade etti. AKSOY, daha sonra 2015 yılında yaptıkları faaliyet ve 2016 yılındaki hedeflerinden bahsederek 2016 yılının çiftçilerimize bereketli olması temennisinde bulundu.

            Toplantı, Doç. Dr. Ali Rıza ÖZTÜRKMEN moderatörlüğünde Prof. Dr. Abdullah ÖKTEM Mısır tarımı, Yrd. Doç. Dr. Mehmet MAMAY mısırda görülen hastalık ve zararlılar, Gübretaş Antalya Bölge Müdürü Dr. Hakan LEVENTOĞLU’nun mısırda bitki besleme konulu sunumlarının ardından son buldu.

Okunma 1043 defa