HİJYEN SÜT MUTLU KADIN PROJESİNİN SÜT SAĞIM MAKİNALARI TARIM KREDİDEN

Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliği tarafından Gaziantep Büyükşehir Belediyesine tedarik edilen 200 adet süt sağım makinası Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Botanik Bahçesinde yapılan törenle üreticilere dağıtıldı.

                Törene Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma ŞAHİN, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serdar TOLAY, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet KARAYILAN, Gaziantep Büyükşehir Belediye  Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı  İbrahim YILMAZ, Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliği Müdürü Mehmet AKSOY,   Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliği Tedarik ve Pazarlama Yönetmeni Mustafa ASLAN,  Ziraat Odası Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşları ve küçükbaş hayvan üreticileri katıldı. 

                Törende konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma ŞAHİN;  Şimdi Barak’ ın üstünden çok güzel güneş doğuyor, bu yükselen güneş Amanos dağlarına bize büyük bir hazine veriyor. Bu toprak,  bu hava, bu su  elimizdeki en büyük nimet ve fırsat. İşte o yüzden biz  topraktan mozaik yapıyoruz, ipekten kutnu kumaşları yapıyoruz ve özellikle toprağın nimetinden aromasından çok farklı şekilde hem mutfağımızı zenginleştiriyoruz, hem hakikaten kalkınma yerelde başlıyorsa Gastronomi üzerinde çok önemli çalışmalar yapıyoruz. Bu fırsat önemli bir fırsat ama kendiliğinden olmuyor. Yüce Mevlam yarattığı insanı insanca yaşaması için her türlü fırsatı vermiş, tabiatı vermiş, bütün doğayı insanın emrine vermiş ve akıl vermiş. Şimdi bilgi ve teknoloji çağındayız. Aklımızı kullanmamız ve işimizi kolaylaştırmamız lazım. Kalkınma yerelde başlıyorsa 2 milyon kardeşimin yaşam kalitesini yükseltmemiz lazım. Biz yola çıkarken söylediğimiz “ hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” dediğimizde insanı merkeze aldığımızda yalnızca şehirdekileri almadık. Köylüyle, şehirliyle hiçbirini birbirinden ayırt etmeden, adaletli bir şekilde, bir insanı diğer insandan ayırt etmeden, işçiyi çiftçiden ayrıt etmeden, çiftçiyi işverenden ayırt etmeden, herkesi kardeşlik ortamı içerisinde olduğu ortamda yola çıktık. Elimizdeki imkanları ve fırsatları halkımızın hizmetine sunmak ve onların hizmetkarı olmak üzere yola çıktık. Elimizdeki imkanları fırsatlara dönüştürmek için çalışmalarımız var. Bu yeni Büyükşehir yasası ile elimize önemli fırsatlar sunuldu. Bu yasalar çıkmadan önce biz çiftçilerimize destekler veremiyorduk. Biz dedik ki ne kadar sanayi şehri ise o kadar da tarım şehriyiz.

Bu proje ile sütü daha hijyenik bir ortamda sağımını amaçlıyoruz.

Biz bu işleri tek başımıza yapmıyoruz, tüm sivil toplum kuruluşları ile birlikte el birliği içinde beraberce yaptıklarını belirtti

                Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı  İbrahim YILMAZ;  Gaziantep te 160.000 dolayında büyükbaş 500.000 civarında küçükbaş hayvanımız bulunmaktadır ilimiz küçükbaş hayvancılığa daha elverişlidir. İlimizde küçükbaş hayvanlardan 30.000 ton süt üretilmektedir bu sütün 10.000 ton yavruların beslenmesinde 20.000 tonu ise peynir yapılmak için kullanılmaktadır. Köylerimizde küçükbaş hayvancılıkla uğraşan üreticilerimizin hayvanların sağım işini kadınlarımız tarafından yapıldığını ve hergün yüzlerce hayvanı sağmak zorunda olan kadınlarımız çok büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Kadınlarımızın hasta olma, tatil yapma, izin kullanmak gibi hakları maalesef yoktur. Bayramda olsa cenazede olsa hayvan sağılacaktır. İşte buradan hareketle hem hijyen süt elde etmek hem de kadınlarımızın yükünü bir nebze hafifleterek mutlu etmek adına bu proje uygulamaya konulmuştur.

                Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliği Müdürü Mehmet AKSOY’da törende yapmış olduğu konuşmasında, Tarım Kredi Kooperatifleri olarak çiftçilerimizin bilgilendirilmesi , bilinçlendirilmesi  birim alandan daha fazla ürün almaları için Sertifikalı tohum kullanımı, toprak analizi, gübre kullanımı ve teknikleri modern sulama , zirai mücadele , hayvancılık ve  besleme teknikleri,  tarım sigortaları konusunda 5500 çiftçimize eğitim verdik. Çiftçilerimizin tarımsal girdi ihtiyaçlarının yanında ürettikleri ürünlerin alımını da yaparak şirketlerimiz tarafından işlenmesi sonrası tekrar sofralarında kullanmak üzere Kooperatiflerimizde satışa sunduk. Kuru tarımın yaygın olduğu çalışma alanımızda tek ürün elde eden çiftçilerimizin seracılık, arıcılık, hayvancılık konularında destek vererek alternatif üretim modelleri sunarak gelir arttırıcı çalışmalar yapmaktayız. Sözlerimi günün anlam ve önemini belirten bir sözle bitirmek istiyorum; SÜT BEBEĞİN MAMASI, GENCİN ENERJİSİ VE YAŞLININ SAĞLIĞIDIR. tüm üreticilerimize süt sağım makinelerinin hayırlı olmasını temenni etti.     

                Törende Başkan Fatma ŞAHİN’e Halep Keçisi hediye edildi.  Bayan bir üreticinin süt sağımı yapmasının yanında süt sağım makinası ile de sağım yapıldı. Elle sağım ile makinalı sağım arasındaki zaman ve hijyen farkları basın mensuplarına gösterildi.  Bayan çiftçilerle sohbet yapıldıktan sonra  üreticilere süt sağım makinaları törenle teslim edildi.  

Okunma 1394 defa