Bakan Çelik Adıyaman Ortak Akıl Toplantısında

              Adıyaman Valiliği tarafından organize edilen “Adıyaman İli Tarım Sektörü Ortak Akıl Toplantısı” Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in katılımıyla Türkiye Petrolleri Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in Başkanlığında Türkiye Petrolleri Bölge Müdürlüğünde Adıyaman’ın tarım sektörü sorunlarının görüşüldüğü toplantıya Adıyaman Valisi Abdullah Erin, TBMM Başkanvekili ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, Milletvekilleri Adnan Boynukara, Halil İbrahim Fırat, Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu,, Bakanlık Müsteşarı Nusret Yazıcı, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Ayhan Karayama,  Tarım Kredi Kooperatifleri Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar Terzi, Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge  Birliği Müdürü Mehmet Aksoy  , Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 30’a yakın üst düzey bürokratı, Adıyaman tarım sektörü temsilcileri, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çiftçiler katıldı. 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Adıyaman Valisi Abdullah Erin, Adıyaman’ın mevcut tarım potansiyeli ile ilgili bilgiler vererek, böyle önemli bir çalıştayı düzenleyen ve bu çalıştaya katılımlarıyla Adıyaman’ın tarım sektörü için hayırlı sonuçlar doğurmasını temenni ediyor, katılımlarıyla bizleri onurlandıran sayın bakanımıza ve üst düzey bürokratlarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.  

Adıyaman olarak böyle önemli toplantıları önemsediklerini dile getiren TBMM Başkanvekili ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın ise, Sayın Bakanımız sağolsunlar bugüne kadara ayakları yere sağlam basan her türlü projemize destek verdiler.  Kendilerini ilimizin de bakanı olarak görmekteyiz. Adıyaman özelinde marka ürünleri nasıl yetiştirebiliriz, Türkiye ve dünya piyasasına nasıl sunabilirizin hesabını yapıyoruz. Biz onlardan gelecek olan öneri ve talepleri önemiyoruz. Bizim yol gösterici tavsiyelere ihtiyacımız var. Ortak akıl toplantımızdan hayırlı sonuçlar çıkacağından eminim. Adıyaman’da Çukurova gibi geniş topraklar olmayabilir. Ancak çok bakir topraklar var ve suya kavuştuğu zaman daha güzel şeylerin olacağını umut ediyoruz. Adıyaman’ın tarım alanında tohum merkezi üssü haline getirebiliriz. İlimizde bu tür ürünlere yönelik çalışma yapan birime ihtiyacımız var. Çok daha modern ortamda üretimin yapıldığı merkezlere ihtiyacımız var” dedi. 

Adıyaman’da olmaktan son derece memnun olduğunu belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ise, “Bugün Bakan olarak sadece ben gelmedim bakanlığı Adıyaman’a getirdik.  Bize düşeni biz, size düşeni siz yaptığınızda tarım alanında çok önemli mesafeler alacağımızdan eminim. Bölgeyi iyi bilen bir valimizin göreve başlaması Adıyaman’a daha iyi şeyler katacağından eminim. Gıda ve Tarım Bakanlığı olarak önemli çalışmalarımız oldu. Tarım sektörünün önemli temsilcileriyle bir araya geldik. Bölgelerimizin fotoğraflarını çektik. 7 bölgede üreticilerin sorun ve problemleri nelerdir bunları bir bir tespit ettik. Çözülmesi gerekenleri hiç bekletmeden çözüme kavuşturduk.    

Tarım sektörünün stratejik bir sektör olduğunu dile getiren Bakan Çelik, “Kullandığımız teknolojik aletler hayatımızda olmazsa hayatımız devam edebilir ama tarım ürünleri olmazsa hayatınızı sürdüremezsiniz. Şehirler tahrip edildikten sonra bu çok daha iyi anlaşılmaya başlandı. Türkiye de tarım alanında bir daralma olduğu gibi dünya genelinde de buna benzer sorun yaşanmaya başladı. Şimdi 34 ülke açlık tehlikesiyle karşı karşıya, gıda ulaşamıyor. 80 ülke suya ulaşmakta zorluk çekiyor. Suyun temininde ciddi sorunlarla karşı karşıyalar. Şimdi bu derece daralan şartlar ve insan hayatını direk ilgilendiren konularla ilgili olarak bu güzel mümbit coğrafyada Adıyaman, Şanlıurfa, Mardin gibi GAP Bölgesini ele aldığımız zaman bölgenin değil belki de dünyanın ambarı olabilecek bu güzel coğrafyada tarım adına, hayvancılık adına, üretim adına, atılması gereken ne adımlar varsa onları atmakla yükümlüyüz. Bugün düzenlediğimiz bu ortak akıl toplantısı ile sorunları yerinde ele alacağız ve toplantı sonrası ortaya çıkan neticeyi el birliğiyle ortak akılla çözmeye çalışacağız. İnşallah toplantının sonunda iyi bir fotoğraf çekilecek ve sorunların çözümü noktasında seri bir şekilde çalışacağız. Biz bugün Adıyaman’a konuşmaya gelmedik. Adıyamanlı çiftçiyi dinlemeye geldik” dedi. 

Okunma 1234 defa