ARI YETİŞTİRİCİLİĞİNE DESTEK

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile Arı Yetiştiricileri Birliği’nin düzenlemiş olduğu “Ana Arı Kafkas Irkı” dağıtım törenine Kahramanmaraş Milletvekilli İmran KILINÇ, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet ERKOÇ, İl Tarım Müdürü İhsan EMİRALİOĞLU, Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili M. Akif ŞİRİN ve Bölge Müdürü Mehmet AKSOY, Kahramanmaraş Kooperatif yetkilileri ve  Arı Yetiştiriciler Birlik Başkanı Yemliha ÖKSÜZ’ün katılımları ile tören gerçekleşti.

                Açılış konuşmasında Arı Yetiştiriciliği Başkanı Türkiye dünyada arıcılık konusunda Çin’den sonra ikinci sırada yer almaktadır. İlimizde 130 bin arı kovanı, 1.311 arıcımız var ortalama kovan başı üretimimiz 13,5 kilo olup, Türkiye ortalamasındadır. Büyükşehir Belediye Başkanımızın desteği ile kovan başına üretimimizi 2 yıl içerisinde 26 kiloya çıkartmak istiyoruz. Yöremizdeki arıcılara yönelik arıcılığın dışında ürün çeşitliliğini arttırmamız gerektiği vurgulanarak, Türkiye dışarıdan hiçbir arı ürününü ithal etmemesi gerektiğini vurguladı.

                Kahramanmaraş Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürü Türkiye arıcılık yetiştiriciliğinde dünyada önemli bir bölgedir. Dünyadaki toplam arı varlığının % 17’ne yakını Türkiye’ye aittir. Bu kapsamda arı yetiştiriciliğini daha fazla arttırmak adına 800 üreticimize 10’ar adet yüksek genetik kapasiteye sahip ana arı verilecektir. Böylece çiftçilerimizin hali hazırda kovanlarında bulunan ana arılarla bu arılar değiştirilip kovan verimliliğini yükseltilmesi ve daha fazla bal üretimi sağlanması hedeflenmektedir. Bu kapsamda emeği geçen Milletvekilimize,  Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Tarım Kredi Kooperatifi Bölge Müdürüne teşekkürlerini sunarak sözlerine son verdi.

                Gaziantep Bölge Müdürü Mehmet AKSOY, Belediye hizmetleri yanında Tarımı da destekleyen ender Belediyelerden birisidir Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi. Bugün burada arı yetiştiricilerine ana arı dağıtımının birinci boyutu arı yetiştiricilerinin Kahramanmaraş ve ülkemiz tarımının desteklenmesidir. İkinci boyutu ise tüm tarımsal girdilerde olduğu gibi bugün dağıtımı gerçekleştirilecek ana arıların tedarikinde de bir çiftçi kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatiflerini tercih edilmesidir. Tarım Kredi Kooperatifleri olarak Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımıza kurumum ve çiftçilerimiz adına şükranlarımı sunarak, “ARI GİBİ ÇALIŞKAN, BAL GİBİ TATLI BİR HAYAT” dileğinde bulundu.

                Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı yöremizde ki çiftçilerimize elma, ceviz, zeytin ve çilek fideleri ile desteklemelerde bulunduk. Arıların yaylalara ulaşımını kolaylaştırmak açısından Belediye olarak ana grup yollarını daha düzenli hale getirmek için çalışmalar yapacağız. Arı yetiştiriciliğinde Türkiye’de ikinciyiz ancak hedefimiz birinci olmalıdır. Arıların yapmış olduğu bal tüm insanların lezzetini tattığı ve tüketimi yapılan dünyada pazarı olan bir üründür. Kahramanmaraş ili olarak kaliteli ve daha verimli üretim yapıldığında Kahramanmaraş ve ülke ekonomimize önemli derecede katma değer sağlayacağız. Bunun için de verimliliği arttırma açısından genç ana arı dağıtımı yapmaktayız. Bu kapsamda bütün arı yetiştiriciliği yapmakta olan çiftçilerimize hayırlı olmasını dilerim, dedi.       

                Ak parti Kahramanmaraş Milletvekili İmran KILINÇ; Bir lokma ekmek için değişik alanlarda üretim yapmaktayız. Kimimiz ekiyoruz biçiyoruz kimimizde arı yetiştiriyoruz bal üretiyoruz. El emeği, alın teri önemli etkenlerdir. Arıcılarımızın, üretimlerini artırabilmesi için de çalıştıkları ortamlar elverişli olması gerekmektedir. Bunun içinde bal ormanları, mevsimlere göre kovanların yer değişikliği ve kaldıkları yerde rahat edebileceği ortam sağlanmalıdır. Bütün bal üreticilerimizin ilgili ve bilinçli bir şekilde üretimlerini yapmalıdırlar. Bilgi olmadan bilinç olmaz. Bu sözden yola çıkarak arıcılarımızın ürünlerinin bol, kazançlarının bereketli olmasını diliyorum.

Okunma 1090 defa