SERTİFİKALI TOHUM DAĞITIMI

Ortadoğu Fuar Merkezinde, Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliği tarafından tedarik edilen, toplam değeri 3 milyon 200 bin lira olan Gaziantep Büyükşehir Belediyesince karşılanan sertifikalı buğday ve arpa tohumunun, çiftçiye dağıtımı için tören düzenlendi.

Gaziantep Valisi Ali YERLİKAYA, Gaziantep Ak Parti Milletvekili Ahmet UZER, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma ŞAHİN, İl Müftüsü Ahmet ÇELİK, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar TERZİ, Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Müdürü Mehmet AKSOY, Tarım İl Müdürü Mehmet KARAYILAN, Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim YILMAZ, Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma YİĞİT, Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali ÇOLAK, Koyun ve Keçi Yetiştiriciliği Başkanı Haydar DEMİRİZ ve çiftçilerin katılımı ile sertifikalı buğday ve arpa tohum dağıtımı yapıldı.

            Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, 2015 yılında yağışın az olması nedeniyle bu yardımların çiftçiye adeta can suyu olacağını söyledi.

Gaziantep'in 6 bin 880 kilometre yüz ölçümüne sahip olduğunu, bunun da yüzde 55’inde tarım yapıldığını hatırlatan Yerlikaya, "Türkiye'nin bir yılda almış olduğu yağış ortalaması dünyanın gerisinde. Gaziantep'in aldığı yağış ise Türkiye ortalamasının da gerisinde. Bu yıl ortalama almış olduğumuz yağışın üçte birini aldık. Rahmetin sahibi Allah ve bu nedenle sorgulayamayız. Bu günlerimiz imtihan günleri. Böyle dönemlerde de birbirimize destek olmalıyız. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, hükümet bu yardımlarla da bunu gerçekleştirdiğini gösteriyor. Büyük şehirlerdeki il özel idareler kapandı ve büyükşehirlere devredildi. Doğrusu buydu. Bugün de bunun bir örneğini görüyoruz. Gazi şehrin çiftçilerine 2 bin ton tohum verildi” diye konuştu.

AK Parti Milletvekili Ahmet Uzer; Çiftçilerimize yapılan bu Buğday ve Arpa tohumlarının birer sevgi, kardeşlik ve barış tohumları olması dileğinde bulundu.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin; Şuanki hükümet olarak 15 yıl önce kader yolculuğuna çıktıklarını ve bu yolculukta vatandaşa birçok alanda değişik hizmetlerde bulunduklarını söyledi. Bugünkü arpa ve buğday tohum dağıtımının da bunlardan birisi olduğunu ifade eden Şahin, “Toprağımızı bereketlendiren çiftçilerimize minnettarız” dedi.

Su ve toprağın çok önemli olduğunu, bunun üzerine kutsallarının bulunduğunu vurgulayan Şahin, “Toprak bizim anamız. Toprağın üzerine yazılmış şiir ve türkülerimiz var. Aşık Veysel ve Mevlana toprağı çok güzel anlatmışlar” diye konuştu.

Bereketin vermede, paylaşmada oldugunu dile getiren Şahin, annesi ve kendi çocukluğu ile ilgili bazı bilgileri de paylaştı.

Süt sağım makinası ile kadınların, arı kovanı ile arıcıların yaşamını kolaylaştırmak istediklerini aktaran Başkan Şahin, çalışmada arı ile karıncanın örnek alınması gerektiğini kaydetti.

Arıl, Doğanpınar ve Belkıs barajlarının yapılması ile toprakların daha bereketli ve çok çeşitliliğe kavuşacağını anımsatan Şahin, ekilebilir toprak sayısını arttırmanın yanında sulamanın da önem kazandığını bildirdi.

 

Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Müdürü Mehmet AKSOY; Tarım Kredi Kooperatiflerinin varlık sebebi olan ve veli nimetimiz olarak gördüğümüz çok değerli çiftçilerimiz, hepinizi saygı, sevgi ve hürmetle selamlıyorum.

AKSOY; dün Hakkari Şemdinli de yaşanan terör olayından  dolayı yüreklerimize ateş düşürdüler.Bu terör örgütlerinin de ocaklarına yüreklerine ateş düşürmesini yüce rabbimden niyaz ediyorum. Tarım Kredi Kooperatifleri olarak kuraklıktan zarar gören çiftçilerimizin borçlarının ertelenmesi, ödeme kolaylığı ve yenileme kredisi seçenekleri ile tarımsal kredi borçlarının ertelenmesi konusundan Tarım Kredi Kooperatifleri olarak çalışmalar yapmaktayız. Mevcut Kredi limitlerini de arttırarak yeni dönemdeki ekilişleri sorunsuz bir şekilde yapmalarını sağlamaya çalışmaktayız. Her konuda olduğu gibi kuraklık konusunda da  duyarsız kalmayarak tohum desteği ile çiftçilerimize can suyu veren Büyükşehir Belediye Başkanımıza Tarım Kredi Kooperatifleri ve çiftçilerimizin adına Büyükşehir Belediye Başkanıma şükranlarımı sunuyorum dedi.

AKSOY; can suyu ile çiftçilerimizin hayatına dokunan Belediye Başkanımıza, 15 Temmuz tarihini altın harflerle tarihe yazan ve herşeyin en güzeline en iyisine layik olan siz değerli çiftçilerimize ve milletimize saygı ve salamlarımı sunuyorum.

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz ise, 4 bin çitçiye 2 bin ton sertifikalı arpa ve buğday dağıtım yaptıklarını, bununla çitftçilerin yaklaşık 80 bin dekar araziye ekim yapılacağını kaydetti. Yılmaz, bu üretimin milli ekonomiye yaklaşık 50 milyon TL katkısı olacağını ifade etti.

Ayrıca törende Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak, Tarım İl Müdürü Mehmet Karayılan,  Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Haydar Demiriz de birer konuşma yaptılar.

İl Müftüsü Ahmet Çelik de tohumların bereketli ve kazançlı olması için bir dua yaptı.

Konuşmaların ardından tohum dağıtımında katkısı olanlara plaketlerin verilmesi ve sembolük olarak çiftçilerin traktörlerine tohumların yüklenmesi yapıldı.

Okunma 1008 defa