Bakan Çelik ve Genel Müdür Karayama'dan Şanlıurfa Ziyareti

Bir dizi açılış ve programa katılmak üzere Şanlıurfa'ya giden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Genç Çiftçi Projesi kapsamında çiftçilere büyükbaş hayvan dağıtım programına katıldı.

Programa Bakan Çelik’in yanı sıra Şanlıurfa Valisi  Güngör Azim Tuna, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Ayhan Karayama, Koop İş Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alemdar, Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Müdürü Mehmet Aksoy, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ve il protokolü ile çok sayıda çiftçi katıldı.

Programda yaptığı konuşmada Bakan Faruk Çelik, kırmızı et ithalatının önüne geçmek için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi. Hayvancılıkta önemli düzenlemeler yaptıklarını söyleyen Bakan Çelik, “Havza bazlı sistemin yanında hayvancılıkta da önemli düzenlemeler getirdik. Biz hayvan ithalatı yapıyoruz. Kırmızı et ihtiyacımızı ithal ederek karşılıyoruz. Bu yanlıştır diyoruz. Burada da bir eksiklik var. Gelin el birliği yapalım, devlet olarak, hükümet olarak, bakanlık olarak biz üzerimize düşeni, siz de vatandaş olarak bu teşvikleri alarak siz de üretime destek vererek, çabalayarak, hep beraber gayret ederek bu hayvan açığımızı, büyükbaş kırmızı et açığımızı ortadan kaldıralım” diyerek çiftçilere tavsiyelerde bulundu.

Dünyada nüfusun hızla artığını ve tarım arazilerinin azaldığını belirten Çelik, 2050 yılında üretilen ürünlerin yüzde 60 oranında daha fazla üretilmesi gerektiğini söyledi.

Tarım arazilerinin kıymetinin ileriki yıllarda daha da artacağını dile getiren Bakan Çelik, “Milli Tarım Projesi'nin iki ayağı var. Birincisi havza bazlı üretim. Şanlıurfa'nın 13 havzası var. Buralarda ne ekilecekse onları biz kitapçık haline getirdik. Onları ekerseniz desteği alırsınız. Gelecek yıl daha da ayarlama yapacağız, hangi üründen daha fazla verim elde ediliyorsa o ürünü orada ekeceğiz” dedi.

Türkiye'nin her karış toprağını değerlendirmek zorunda olduklarını anlatan Çelik, “Şimdi kanun düzenlemesi getiriyoruz. 'Biz 3 kardeşiz, 10 kardeşiz anlaşamıyoruz, araziyi ekmiyoruz. Arazimiz elimizde duruyor' diyenler, böyle yağma yok kardeşim. Biz o araziyi ekeceğiz. Sen ekmiyorsan o yerden alacağımız ürünleri millet için kullanacağız, kira paranı gidip bankaya yatıracağız” dedi.

Bir karış toprağın boş kalmayacağını kaydeden Çelik, “Hepsini ekecek bir politikayı şimdi devreye sokacağız. Meralara gelince 'Senin, benim, o köyün' diye bir şey yok, kim hayvancılık yaparsa mera ona verilecek. Ne kadar hayvanın var, ne kadar dönümlük mera lazım kardeşim? O hayvan sayısı ne kadar ise o kadar dönümlük merayı al 10 yıllığına, al 15 yıllığına, onu ıslah et, kendi malın gibi kullan anlayışını getireceğiz. 14.6 milyon hektar merayı devreye koymak, hayvancılığı geliştirmek, hayvancılıkta başkalarına muhtaç olmamak, kendi kırmızı etimizi kendimiz üretmek için buna mecburuz” diye konuştu.

Çelik ayrıca Şanlıurfa İlinde Organize Sanayi Bölgesinde yem fabrikası ve Tarım Kredi Kooperatifleri Şanlıurfa Bölge Birliğinin açılması müjdesini de verdi.

Bakan Çelik’in Şanlıurfa programına katılan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Ayhan Karayama ve Koop İş Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alemdar, daha sonra Gaziantep Bölge Birliğine bağlı Şanlıurfa Tarım Kredi Kooperatifine ziyarette bulunarak Bölge Müdürü Mehmet Aksoy ve kooperatif çalışanlarından faaliyetlerî hakkında brifing aldılar.

Genel Müdür Karayama ziyaret sırasında, Tarım Kredi Kooperatiflerinin varlık sebebi olan çiftçinin girdi maliyetlerini minimize etmek adına uygun fiyatla girdi temininde daha gayretli olması gerektiğini belirtti

Okunma 944 defa