Gaziantepli Çiftçilerden Sarımsak Üreticiliği İçin Ortak Çalışma

Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliği’nin yapmış olduğu organizasyonla Gaziantep Arabanlı ve Şanlıurfalı sarımsak üreticileri, Şanlıurfa GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde yapılan ‘Bilgi Paylaşımı’ toplantısında bir araya geldi.

Bilgi Paylaşımı toplantısına; Gaziantep Bölge Müdürü Mehmet Aksoy, Yönetmen M. Metin Doğan, Servis Yetkilisi M. Nur Bal, Uzman Ziraat Mühendisi Erdal Dursun, Gaziantep ili Araban ilçesinde sarımsak üreticiliğinde söz sahibi üreticiler, Şanlıurfa’da son iki yıl da sarımsak üreticiliğine başlayan, sarımsağı alternatif ürün olarak gören ve yetiştiricilik yapmak isteyen çiftçiler ile Araban ve Şanlıurfa Kooperatiflerinin yetkilileri ile ziraat mühendisleri katıldı.

‘Bilgi Paylaşımı’ toplantısında açılış konuşmasını yapan Bölge Müdürü Mehmet Aksoy, Tarım Kredi Kooperatiflerinin çalışma konuları ve faaliyetleri hakkında bilgilendirmede bulunurken, “Araban’daki sarımsak üreticilerimiz ortalama 1500-2500 kg/da ürün alırken Şanlıurfa’da neden 500-700 kg/da ürün alındığının tespit edilmesi amacıyla bir araya geldik. Bu eksikliğin giderilmesi ile milli ekonomiye katkıda bulunmak Tarım Kredi Kooperatifleri olarak öncelikli görevlerimiz arasındadır’’ dedi.

Açılış konuşmasından sonra Uzman Ziraat Mühendisi Erdal Dursun’un sunumu ile Gaziantep Arabanlı ve Şanlıurfalı sarımsak üreticileri karşılıklı bilgi alışverişinde bulundu. Toplantı sonrasında üreticiler, sürekli yanlarında olan Tarım Kredi Kooperatiflerinin bu hizmet ile de kendilerine destek olmasından duydukları memnuniyeti ifade ettiler.

Okunma 912 defa