Gaziantep'te Tarım Fuarı

Gaziantep'te Tarım Fuarı
Gaziantep’te 8. Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarı’nın (GAP TARIM) açılışı Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş’in katılımıyla yapıldı.

Fuarın açılışına; Gaziantep Milletvekilleri Abdulkadir YÜKSEL, Nejat KOÇER, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma ŞAHİN, Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil KONUKOĞLU Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Müdürü Mehmet AKSOY, Bölge Müdür Yardımcıları Raif ATAYIK, Levent USLU, Gaziantep Bölge Birliği Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri, STK temsilcileri, kamu kurum müdürleri ile çok sayıda davetli ve basın mensubu katıldı.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, fuarın açılışında yaptığı konuşmada,Gaziantep'in Türkiye'nin en önemli sanayi ve ticaret üssü olduğunu ve fuarlarda da bu başarıyı güçlü bir şekilde ortaya koyduğunu belirtti.

Tarımın, ülke ve küresel ölçekte kritik öneme sahip bir sektör olduğunu vurgulayan Şimşek, “Ülkemiz aslında tarımda çok büyük bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyelin gerçekleştirilmesi için de son yıllarda Türkiye çok da mesafe kat etti. Avrupa'da bugün Türkiye, tarımsal hasılada birinci, dünyada da 7. sıradadır. Bu çok önemli bir pozisyondur. Tabii ki önemli ilave çabalar gerekiyor. Performans ve güçlü olmakla birlikte bunu nasıl güçlendirebiliriz ona bakıyoruz.” diye konuştu.

Tarımda iki temel sorun bulunduğunu, bunlardan birinin ölçek diğerinin de verimlilik olduğunu aktaran Şimşek, hem ölçeğin hem de verimliliğin artırılması gerektiğini söyledi. Dünyadan ürünleri toplayıp paketleyip ihraç eden Hollanda'nın gıda ihracatının 100 milyar dolara çıktığını, Gaziantep'in de benzer şekilde çevreden toplanan ürünleri ihraç ettiğini belirten Şimşek, “İnşallah önümüzdeki dönemde hem Gaziantep, hem Türkiye olarak yakın coğrafyamızın tarım potansiyelini harekete geçirip buradaki ürünleri de alacağız, işleyeceğiz ve bütün dünyaya satacağız. Bu mümkündür. Yeter ki biz bilgiye ve teknolojiye dayalı bir üretim modeliyle güçlü bir şekilde devam edelim.” ifadelerini kullandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş de, “Türk tarımının bütün problemlerini sahada gerçekten toprağı işleyen çiftçilerimizle tartışmış, konuşmuş olacağız. Yani atalarımızın dediği gibi tarlada iziniz varsa ambarda yüzünüz olur. Malumunuz önceden tarlada izi nasıl bırakıyorduk kara sabanla bırakıyorduk, çapa ile bırakıyorduk. Şimdi çok teknolojik tarım makineleri ile tarım yapmak durumundayız. Bereket hikmetten doğar. Hikmet de bilgidir. Eğer siz zamanın en teknolojik aletine, bilgisine ve tecrübesine sahip olabilirseniz daha fazla daha kaliteli ürün elde edebilirsiniz” dedi.

Milli tarım projesi kapsamında Ar-Ge desteklerini 10 kat artıracaklarını ifade eden Daniş, “Bu yıl 3 kat artıracağız. Tohumdan başlamak üzere yeni tohumlar, yeni çeşitler geliştirmek zorundayız ve ürettiğimiz ürünleri de bu gibi organizasyonlarla üreticimize, çiftçimize ulaştırmaya çalışıyoruz. Türkiye'yi 941 havzaya paylaştırdık. Bundan sonra hangi havzada hangi ürünlerin ekileceğini ilan ediyoruz. Üretici ekilecek ürünlere göre destekleme alacak. Hayvancılık noktasında damızlık, yetiştiricilik ve mera bölgeleri düzenledik. TMO 500 bin ton olan depolama kapasitesini 2018 yılı geldiğinde 3 milyon tonun üzerine taşıyacak. Bu da üreticiye nefes aldıracak. Yine ilk kez üretime yüzde 50 mazot desteği açıkladık. Burada da alan bazında belirlediğimiz ürüne göre üreticimize destekleme sunacağız.” şeklinde konuştu

Okunma 976 defa