Gaziantep Büyükşehir’e Bin 200 Ton Koyun Süt Yemi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesince hayvancılığın desteklenmesi kapsamında damızlık koyun-keçi yetiştiricisi olan 2 bin 251 çiftçiye Tarım Kredi Yem tarafından üretilen koyun süt yemlerinin dağıtımı yapıldı.

Törende AK Parti Gaziantep Milletvekili ve AK Parti Genel Sekreteri Abdülhamit GÜL, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma ŞAHİN, Merkez İlçe Belediye Başkanları, Ak Parti Eski Millet Vekili Mehmet SARI, Ak Parti İl Başkanı Mehmet Eyüp ÖZKEÇECİ, Ziraat Odası Başkanları, Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim YILMAZ, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar TERZİ, Tarım İl Müdürü, Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Müdürü Mehmet AKSOY ve Bölge Müdür Yrd. Raif ATAYIK, Levent USLU ile koyun keçi yetiştiricileri katıldı.

İlk etapta merkez ilçelerden Şahinbey, Şehitkamil ve Oğuzeli’ndeki çiftçilerin yem desteği aldığı törende, dağıtılacak toplam bin 200 ton yemin tedariki Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliği aracılığı ile Tarım Kredi Yem’den yapıldı.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, toprağın can, hayat, ana ve yar olduğunu belirterek, “Topraktan geldik, toprağa gidiyoruz. Üzerimizde çok büyük bir emanet ve sorumluluk var. Ben yaptım oldu, benim dönemim şöyle oldu diyecek durumda değiliz. Geleceğin inşasında bu duyguyu yönetmemiz gerekiyor. Türkiye, dünyanın en büyük projelerini hayata geçirdi. Sağlıkta dönüşüm kapsamında önemli projelere imza attık.” dedi.

Gaziantep’in gastronomi dalında, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) ‘Yaratıcı Şehirler Ağına’ girerek 8'inci mutfağı olduğunu hatırlatan Şahin, şöyle devam etti: “Bu kendiliğinden olmadı. Toprak, çiftçi, bu gazi şehrin kadınları, şefleri, ustaları çalıştılar, biz de bunu tescilledik. Şimdi bunun da devamını getirebilmemiz için toprağı korumamız, küçükbaş hayvanın lezzetini sofraya taşımamız, çiftçimizi rahatlatmamız gerekiyor. Çiftçim başını yastığa koyduğu zaman gelecek derdi hissetmeyecek, benim çocuklarım ne olacak demeyecek, nasıl okuyacak demeyecek, acaba hasta olduğunda nereye götüreceğim demeyecek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ekibine güvenecek rahat bir şekilde uyuyacak. Biz başka milletlere benzemeyiz, biz başka bir şehre de benzemeyiz. Sınav çetin olabilir ama çok çalışarak, safları sıklaştırarak, birbirimizi Allah rızası için severek bütün vesayetlere yok diyeceğiz. Artık darbe tarihlerinin bittiği, vesayet rejimlerinin bittiği, başbakanların asıldığı, 10 yıldaki darbe duruşunun bittiği bir dönemi yakalamanın günüdür 16 Nisan. Allah’ın izniyle, sizlerin şahitliğiyle yeniden bir destan yazacağız.” diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz da belediyenin çiftçilere yönelik yaptığı projeler ve verdiği destekler hakkında bilgi vererek; “Koyun süt yemini, kalitesinden emin oldukları, çiftçi kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatiflerinden temin ediyoruz. Bütün faaliyetlerimizde Tarım Kredi Kooperatifleri bizlere çok ciddi manada destek vermektedir.” dedi.

Toplumdaki süt tüketiminin önemine de değinen Yılmaz, sözlerini; “Süt için, süt içirin” şeklinde noktaladı.

Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e ‘Onursal Başkanlık Beratı’nın verildiği törende AK Parti Genel Sekreteri Abdülhamit Gül, Şahin ve beraberindeki çiftçilerle yem dağıtarak, koyun ve keçilere sembolik olarak yem verdi.

Okunma 904 defa