Şanlıurfa Bölge Birliği, Bakan Çelik'in Katıldığı Törenle Açıldı

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğü Şanlıurfa Bölge Birliğinin açılışı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in katıldığı törenle gerçekleştirildi.

Tarım Kredi Kooperatifleri Şanlıurfa Bölge Birliği, TARSİM Bölge Birliği Başkanlığı ve Ziraat Bankası Bölge Müdürlüğü açılışında konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, doğal afetlerde yaşanacak tarımsal ve hayvansal zararların tümünün önümüzdeki yıl TARSİM kapsamına alınacağını açıklayarak tarım alanında düzenlemelerin de yolda olduğunu belirtti.Atılan adımların bölge ve Türkiye için oldukça önemli olduğunu vurgulayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, ”Son derece anlamlı açılışlar vesilesiyle birlikte olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Bu günü önemli bölge müdürlüğüne Şanlıurfa kavuşuyor. Bunlardan bir şu anda açmakta olduğumuz Tarım Kredi Kooperatifleri Şanlıurfa Bölge Birliği, diğeri TARSİM Bölge Birliği Başkanlığı, bir üçüncüsü ise Ziraat Bankası Bölge Müdürlüğü. Bakanlığımızın aslında son derece önemli ayaklarını oluşturan bu üç birimin bölge müdürlüğünün Şanlıurfa’da açılması tarım şehri olan, tarımın ambarı olan Şanlıurfa ve bölge illerimiz için son derece önemli olduğunu buradan belirtmek istiyorum” dedi.

YILLIK 250 BİN TON KAPASİTELİ YEM FABRİKASI YAPILIYOR

Şanlıurfa’da yıllık 250 bin ton kapasiteli bir yem fabrikasının inşasına başladıklarını belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “Özellikle Ak Parti iktidarlarıyla birlikte tarımsal ve hayvancılıktaki desteklerimiz çok üst düzeye çıkarılmıştır. Yalnız Şanlıurfa örneğini verecek olursak bu yıl 950 milyon liralık bir destek söz konusudur ki bunun 770 milyon lirasını çiftçilerimizin hesaplarına yatırmış bulunuyoruz. Tarım Kredi Kooperatiflerimiz 2. Organize Sanayi Bölgesinde bir yem fabrikasının inşası ile ilgili düğmeye bastı ve şu anda yem fabrikasını inşa faaliyetleri başladı. 22 milyon liraya mal olacak olan bu yem fabrikasının yıllık kapasitesi 250 bin ton olacak” ifadelerine yer verdi.

KURAKLIĞIN TAMAMI KAPSAMA ALTINA ALINACAK

Bu yıl buğdayı kuraklık kapsamına aldıklarını ve önümüzdeki yıl bütün tarımsal ürünlerin kuraklık kapsamına alınacağını belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “Bütün çifti kardeşlerimize bu toplantı, açılış vesilesiyle söylüyorum, tarım ürünlerinin nasıl risk altında olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu riski önlemek sizin elinizde, bizim elimizde değil. Tarımsal ürünler her zaman doğal afetlerle karşı karşıyadır. O halde bunlara karşı sosyal devlet olarak, bunları güvence altına almak için adımlar atılması gerekiyordu. 2005 yılında TARSİM kuruldu, bu güne kadar çok önemli mesafeler kat etti ama önümüzde süreyi uzatmama adına çok hızlı hareket etti ve 2018 yılından itibaren alanını genişletebileceği noktaya kadar ulaştı. Bu yıl buğdayla ilgili kuraklığı da kapsama altına aldık ama gelecek yıl kuraklığın tamamı kapsama altında olacak. Dolayısıyla çiftçi kardeşlerimden yıllık, mevsimlik sigortaları olduğu için bu kadar risklere karşı TARSİM yani ürünlerini sigorta etmelerinin önemli olduğunu vurgulamak istiyorum” ifadelerini kullandı.

TARSİM TEK YETKİLİ KURUM OLACAK

Kuraklık ve doğal afetlerin TARSİM dışında hiçbir kurumu tarafından karşılanmayacağını belirten Bakan Çelik, ”Artık başka bir kaynaktan bu risklerin karşılanması mümkün olmayacak. Başbakanlığa yazarız, bakanlığa yazarız değil, çiftçinin dostu TARSİM. TARSİM’den uzak durmak felaketlere, afetlere kapıyı aralamak demektir, ki o zaman da çiftçinin mağduriyeti söz konusu olacaktır. Buna fırsat verilmemesini özellikle çiftçi kardeşlerimden rica ediyorum. Üçüncü ayağımız Ziraat Bankası, bölge müdürlüğünün Şanlıurfa’da olması yakışıyordu. Geç kalmış olan bir çalışmaydı ama neticesinde Ziraat Bankası Bölge Müdürlüğümüz de burada faaliyete başlamış bulunuyor. Tüm bunları Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı şemsiyesi altında amacımız çiftçimizin üzerindeki yükü almak, çiftçiye Tarım Kredi Kooperatifleri vasıtasıyla ürünlerin daha uygun şartlarda ve sağlıklı bir şekilde ulaşmasını sağlamak ve neticesinde de verimi arttırmaktır” şeklinde konuştu.

"ŞANLIURFA GAP'IN BAŞKENTİDİR"

Tarım Kredi Kooperatiflerinin kuruluşundan itibaren ilk defa yeni bir bölge birliği kurduğuna vurgu yaparak konuşmasına başlayan Tarım Kredi Genel Müdürü Ayhan Karayama şunları kaydetti, "Şanlıurfa tarımsal üretimde, ürün çeşitliliğinde, sulanabilir arazi miktarına bakıldığında ülkemizin en önemli illerinden birisidir,Şanlıurfa GAP'ın başkentidir, Tarımın başkentidir, Bakanımızın Temsilcisi olduğu bir ildir. Tarımla bu kadar iç içe olan bir ilde Tarım Kredi gibi çiftçilerin sermayesiyle ve çiftçilere hizmet etmek için kurulan bir kurumun bölge müdürlüğünün olmaması düşünülemezdi. Sayın bakanımızla istişare ettik ve hemen çalışmalara başladık, yönetim kurulumuzun desteği bakanlığımızın izinleri alınarak süreç işletildi ve tescil işlemleri tamamlanarak bölge olarak faaliyette bulunmaya hazır hale getirildi."


Şanlıurfa Bölge Müdürlüğü'nün Şanlıurfa Adıyaman, Mardin,Şırnak,batman ve Siirt illerinin bağlı olduğu ve 31 kooperatifle yöre halkına hizmet vereceğini belirten Karayama, "Tarım kredi kooperatifleri Şanlıurfa'da açılan Bölge Müdürlüğü ile birlikte 17 bölge birliği, 1625 kooperatif 186 hizmet bürosu,gübre,yem, tohum,hayvancılık, plastik,gıda, bitkisel ilaç,yazılım, sigorta alanlarında faaliyet gösteren 12 şirket, toplam 7500 personel ile 35 bin yerleşim yerinde 1,1 milyon çiftçimize hizmet götürmektedir. Tarım kredi, Bir taraftan gübre,tohum, ilaç, yem, mazot,kredi gibi tarımsal üretimin girdilerinin tamamının en uygun fiyatlarla ve en kaliteli şekilde temin edilmesini sağlamaktadır." dedi.


" ÇİFTÇİYE UCUZ GİRDİ SAĞLAMAYI AMAÇLAYAN BİR KURULUŞUZ"


Karayama, konuşmasına şu şekilde devam etti," Sayın bakanımızın göreve başladığımız 1 yıl önce bize verdiği görev çiftçilerimizin ihtiyacı olan tarımsal girdileri en ucuz fiyatla karşılama görevi vermiştir. Bu doğrultuda Tarım Kredi kar etmeyi amaçlayan bir kuruluş olmaktan ziyade, çiftçiye ucuz girdi sağlamayı amaçlayan bir kuruluşa dönüşmüştür. Gübrede %35 yem de %20 lere varan indirim ile hem piyasa regülasyonu yapmıştır, hem de çiftçilerimizin memnuniyetini sağlamıştır. Faiz oranlarında 4 puana kadar indirim yapılmıştır. Tarım Kredi, bakanlığımızın Politikalarının uygulamaya konulması açısından çok önemli bir görev üstlenmektedir. Milli tarım projesinin uygulanmasında havza bazlı destekleme modelinin devreye sokulmasında tarım kredi olarak ciddi bir rol üstleneceğiz. Bitkisel üretimde sözleşmeli üretim modelini uygulamaya geçirerek, yerli ve yerel tohumculukta aktif rol üstlenerek, hayvancılıkta damızlık düve merkezleri kurarak,genç çiftçi desteklerinde bakanlığımızın partneri olarak, sağlanmasında, mazot desteği için altyapı hazırlayarak milli tarım projesine hizmet edeceğiz."

 2017 YILI YATIRIM VE BÜYÜME YILI OLACAK


Tarım Kredi 2017 yılını yatırım ve büyüme yılı olarak belirlediğinin alıtını çizen Karayama, " Bu yıl sayın Bakanımızın yol göstericiliğinde 600 milyon TL'lik yatırım yapacak olan Tarım kredi, Kooperatifleri ve iştirakleri ile 25 milyar TL ilk aktif büyüklüğü, 11 milyar TL cirosu olan ve 7,5 milyar TL kredi kullandıran büyük tarım kredi ailesi, Şanlıurfa'nın, ülkemizin, çiftçilerimizin, bakanlığımızın ve siz Sayın Bakanımızın emrinde gece gündüz çalışarak ülkemizin büyümesine ve gelişmesine, tarımsal üretimin arttırılmasına katkı sağlamaya devam edeceğiz. Sözlerimi tamamlarken Şanlıurfa Tarım Kredi Bölge Müdürlüğünün hayırlı olmasını diliyor, desteğiniz ve katılımlarınız için başta Sayın Bakanımız olmak üzere hepinize teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum." diyerek sözlerini sona erdirdi.

Açılış törenine,  Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Külcü, KOOP-İŞ Genel Başkanı Eyüp Alemdar,  Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanvekilleri Mesut Ölmez, Veli Sar, TMO Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, TKDK Başkanı Ahmet Antalyalı ile çok sayıda davetli ve misafir katıldı

Okunma 1086 defa