Gaziantep’te Çiftçilere Fiğ Tohumu ve Nohut Dağıtımı


Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından çiftçilere fiğ tohumu ve nohut dağıtımı gerçekleştirildi. Dağıtımı yapılan ürünler, Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki TAREKS’ten tedarik edildi.

Gaziantep’te gerçekleştirilen fiğ tohumu ve nohut dağıtım törenine; Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz, Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Müdürü Mehmet Aksoy, Bölge Müdür Yardımcısı Levent Uslu, Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, Araban Ziraat Odası Başkanı Mehmet Doğan, Yavuzeli Ziraat Odası Başkanı Bekir Sakar ve çok sayıda çiftçi katıldı.

350 çiftçiye nohut ve fiğ tohumu dağıtımının yapıldığı törende konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkanı Şahin, “Toprağın nimetini görmek, bunun faziletini ve rahmetini artırmak için bizim hiç kimseye muhtaç olmadan çalışmamız gerekiyor.” dedi.

“Toprakla uğraşan herkesin başımızın üstünde yeri var” diyen Şahin, Anadolu'nun hazinesi olan ürünleri dış destek almadan yetiştirmenin çok önemli olduğunun altını çizdi.

Bir yandan tarımsal alandan gelen taleplere cevap verirken diğer yandan da dar olan bütçelerini genişletmek için çalıştıklarını dile getiren Başkan Şahin, “Kentin her alanından gelen taleplere karşı olumlu cevaplarla hizmet ağını en üst seviyede tutmak için çalışıyoruz. 120 kilometreden şehre su getiriyoruz. Melen Projesi'nden sonra Türkiye'nin en büyük projesini yapıyoruz. Konut alanında 100 milyon TL'lik Kuzey Şehir Projesi'ni yapıyoruz. Ulaşımda metro çalışmalarımız devam ediyor. Metro için uygulama projesinin maliyeti bile bize 18 milyon TL. 1 kilometresi 100 trilyon liraya mal oluyor. Ne kadar büyük bir proje olduğunu siz düşünün.” diye konuştu.

Göreve başlarken 1027 projenin içinde tarımsal projeler olmadığını ifade eden Başkan Şahin, tarımsal alanda en büyük destekçilerinin çiftçiler ve oda temsilcileri olduğunu hatırlattı. İnsanlar kendilerinden yol, su, park-bahçe gibi alanlarda hizmet beklerken; belediyenin tarımsal alanlarda çiftçilere tohum, gübre, kuzu, keçi, arı dağıtımı gibi projeler yaptıklarını kaydetti.

Yerel ürünlerin, desteklenmemesi durumunda azalacağına dikkat çeken Şahin, “Gaziantep'in bir tarafında fıstık, zeytin, bir tarafında üzüm biber yetişirken, Araban'da sarımsak yetiştiriciliği hız kazandı. Kentimizin bu ürünlerini dünyanın dört bir yanına ihracat ediyoruz. Şimdi ise Yavuzeli-Araban bölgesinde nohutu yetiştirmek istiyoruz. Gastronomideki başarımızı da bu ürünlerimizin çeşitliliğini arttırarak ve destekleyerek artırmış olacağız” şeklinde konuştu.

Başkan Şahin konuşmasının sonunda desteklerinden dolayı, tarım paydaşı olan Tarım Kredi Kooperatiflerine ve Gaziantep Bölge Müdürü Mehmet Aksoy’a teşekkürlerini iletti.

Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz ise, dünya genelinde 8 milyon ton Türkiye'de ise 400 bin ton nohut üretildiğini söyledi. Nohudun bu bölgenin ürünü olduğunu ifade eden Yılmaz, Gaziantep'te 80 ile 90 bin dekar alanda nohut yetiştirildiğini ifade etti. Türkiye'nin nohutta hem ithal hem de ihraç eden konumunda olduğunu dikkat çeken İbrahim Yılmaz, 23 bin tonlarda ihracat, 31 bin ton dolaylarında ise ithalat yapıldığını dile getirdi. Türkiye'nin nohut ve mercimeği ithal eder duruma geldiğini anımsatan Yılmaz, kendilerinin bu durumu tersine çevirmek istediklerini belirtti.

Dağıtılan nohudun Aksu çeşidi olduğunu ve Araban-Yavuzeli ilçesindeki çiftçilere dağıtıldığını anımsatan Yılmaz, Şehitkâmil, Nurdağı ve İslahiye ilçelerindeki çiftçilere de fiğ tohumu dağıttıklarını kaydetti. Yılmaz, ilk etapta 18 ton tohum dağıtılacağını, bu tohumla yaklaşık bin 200 dekar alana ekim yapılacağını ve 240 bin kg mahsul elde edilmesinin beklendiğini söyledi.

Yılmaz konuşmasının sonunda nohut ve fiğ tohumlarının Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki TAREKS’ten tedarik edildiğini belirterek, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Ayhan Karayama ve Gaziantep Bölge Birliği Müdürü Mehmet Aksoy’a desteklerinden dolayı teşekkürlerini iletti.

Programda Şehitkamil, Yavuzeli ve Araban Ziraat Odası Başkanları birer teşekkür konuşması yaptılar. Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, çiftçilere verdiği destekten dolayı Başkan Şahin'e içi üzüm dolu bir sepet hediye etti. Konuşmaların ardından ilçelerden gelen çiftçilere nohut ve fiğ tohumlarının dağıtımı yapıldı.

Okunma 582 defa