Gaziantep Büyükşehir'den Üreticilere Destek

 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 2 bin arı kovanı ve Antep fıstığında karagöz kurduyla mücadele amacıyla da her ilçeye birer adet dal öğütme makinası dağıtıldı.

Botanik bahçesinde düzenlenen dağıtım törenine; Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz, Gaziantep Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nebi Koca, Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Müdürü Mehmet Aksoy, Ziraat Odası Başkanları ve çiftçiler katıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 30 Mart 2018 günü itibariyle başkanlık döneminin 4'üncü yılını tamamladığını belirterek, "Bizde hazıra konma yok, hepimiz çabalamak durumundayız, işimizi en iyi yapmak zorundayız. Bu coğrafyanın çiftçisinin de başkanının da başkan yardımcısının da çok çalışmaktan, ekmeğini taştan çıkarmaktan başka çaresi yok” dedi.

Şahin, “Bir arı kovanındaki arıyla mücadele eden arı üreticisini, topraktan; ekonomi, aş ve ekmek çıkaran eli nasırlı çiftçileri anlamak durumdayız. Anadolu’da büyük bir hazine var, toprağın kıpkırmızısı, yeşilin en yeşili burada var. Bize düşen görev bu nimetleri korumaktır. Bal ormanları, arı otları hepsi arıcıların daha güçlü üretim yapması içindir. 20 bin akasya ağacı diktik, arıların istediği ağaçlar diktik, arılar huzurla bal üretti. Fıstık aşılama çalışması yürüttük, topraktan altın gübre ürettik. Geçen yıl çiftçilerimiz dal öğütme makinasını benden istemişti, her şey bütçeye bağlı. En çok üretene, işçiye verdik. Memleket işçi ve çiftçi memleketidir. Onun için bütçemizin büyük bir kısmını çiftçiyi yakından ilgilendiren kısımlara veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz, çalışmalar hakkında teknik bilgi vererek, "O kadar yoğun tempo içerisindeyiz ki hem arı kovanı hem de dal öğütme makinasını birlikte dağıtıyoruz. Bugüne kadarki çalışmalar sonucunda bal üretimini ikiye katladık. 2014'te 130 ton bal üretirken 2017 sonunda bu rakam 550 bin tonu buldu. Bugün Antep fıstığında karagöz kurdu ile mücadele amacıyla dal öğütme makinalarını her ilçeye birer adet dağıtıyoruz" dedi.

Gaziantep Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit ise, arıcıların arı kovanı, çiftçilerin de tohum ihtiyacını karşılamak için imkanlarını seferber eden Şahin'in çalışmalarına karşılık Gaziantep’li üreticilerin de çok çalışarak daha fazla üreteceklerini söyledi.

Gaziantep Arı Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nebi Koca da, başkan Şahin'e arı yetiştiricilerine verdiği destekten dolayı teşekkür ederek, arı gibi çalışma sözü verdi.

Konuşmaların ardından bal üreticilerine arı kovanı, çiftçilere ise dal öğütme makinaları dağıtıldı.

Okunma 442 defa