Kilis’te Mera Açılışı ve Buzağı Yarışması

 

Kilis’in Akıncı (Seve) köyünde her yıl geleneksel olarak düzenlenen “mera açılışı ve buzağı yarışması”, renkli görüntülere sahne oldu. Buzağı yarışmasında ilk 3’e girenlerin sahiplerine Cumhuriyet altını, yarışmaya katılan bütün çiftçilere de Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliği tarafından 40 adet Tarım Kredi Yem markalı buzağı yemleri hediye edildi.

Suriye sınırındaki Akıncı (Seve) köyünde bahar mevsiminin gelmesiyle koyun ve keçiler, törenle meraya bırakıldı. Törene; Kilis Valisi Dr. Mehmet Tekinarslan, Kilis Milletvekilleri Reşit Polat ve Mustafa Hilmi Dülger, Polateli Kaymakamı Bayram Türker, Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, 7 Aralık Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Nazım Şekeroğlu, Kilis Cumhuriyet Başsavcısı Serdar Durmuş, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Çayır Mera ve Yem Bitkileri Daire Başkan Vekili Türkay Karaca, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Daire Başkanı Bekir Ankaralı, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Metin Karakuş, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Songül Kadıoğlu, Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Müdürü Mehmet Aksoy, Kilis Tarım Kredi Kooperatifi personeli, daire amir ve müdürleri ile çok sayıda çiftçi katıldı.

Kilis Valisi Dr. Mehmet Tekinarslan, meraların tarlalar kadar değerli olduğunu belirterek, “Meraların, tarlalar, bahçeler kadar değerli olduğunu bilmemiz gerekiyor. Mera deyip geçemeyiz. Eğer meralar yok olursa ne hayvancılık kalır ne de doğanın dengesi kalır. Şehrimizde tarım adına, çiftçilik adına faaliyet gösteren herkese Allah’tan kolaylıklar, bol ve bereketli bir yıl diliyorum. Ben bu programı sadece mera ıslahı için değil, Suriye sınırının sıfır noktasında hepimizi bir araya getirmesi açısından da önemsiyorum” dedi.

Çobanlara çeşitli hediyelerin verilmesinden sonra 38 buzağı arasında ilk 3’e girenlerin sahiplerine Cumhuriyet altını verildi. Halk oyunları gösterisinin ardından koyun ve keçiler meraya otlamaya çıkarıldı. Protokol üyeleri de meraya çıkarak koyun ve keçilerin geçişine eşlik etti.

Okunma 390 defa