TBMM Araştırma Komisyonu, Üzüm Üreticisiyle Buluştu

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Bağcılık ve Üzüm Araştırma Komisyonu, Gaziantep İslahiye'de üzüm üreticisiyle buluştu.

Bağcılık sektörü ve üzüm üreticilerinin sorunlarının araştırılarak alınacak tedbirlerin tespit edilmesi amacıyla kurulan TBMM Bağcılık ve Üzüm Araştırma Komisyonu, çalışmalarını İslahiye'de sürdürdü. AK Parti Manisa Milletvekili İsmail Bilen'in komisyon başkanlığını yaptığı heyette komisyon üyeleri; AK Parti Balıkesir Milletvekili Ali Aydınoğlu, Gaziantep Milletvekili Canan Candemir Çelik, Tokat Milletvekili Celil Göçer yer aldı.

İslahiye Belediye Kültür Merkezindeki buluşmaya TBMM Bağcılık ve Üzüm Araştırma Komisyonu üyeleri ile Gaziantep Vali Yardımcısı Halil Uyumaz, İslahiye Kaymakamı Ramazan Yıldırım, İslahiye Belediye Başkanı Kemal Vural, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Karayılan, Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliği Müdürü Mehmet Aksoy, Büyükşehir Belediyesi Tarım Daire Başkanı İbrahim Yılmaz, İslahiye Ticaret Odası Başkanı Selahattin Türkmen, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Köse, Çiftçi Malları Koruma Başkanı Ramazan Can ve üzüm üreticileri katıldı.

Vali Yardımcısı Halil Uyumaz'ın açılış konuşmasının ardından İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 'Gaziantep ilince bağcılığın durumu, sorunu ve çözüm önerileri' başlıklı sunum gerçekleştirildi. İslahiye'de Altınüzüm, Yeşilyurt, Sulumağara ve Boğaziçi mahallelerinde yoğun olmak üzere 80 bin dekar alanda sofralık üzüm üretimi yapan üreticiler destek talebinde bulundu. Üreticiler; bağcılığın gelişebilmesi ve Avrupa ile rekabet edebilmeleri için tarım girdilerinin mazot başta olmak üzere desteklenmesi, ürün hasadında yaşanan pazar sorunun aşılması, soğuk hava deposu kurulması, bağların tel sistemine dönüştürülmesi ve damlama sulamanın etkin olarak kullanılması için devlet desteklerine ihtiyaç duyduklarını dile getirdiler.

TBMM  Bağcılık ve Üzüm Araştırma Komisyonu Başkanı İsmail Bilen, ürün yetiştirme, tanıtım ve pazarlamada eksikler gözlemlediklerini belirterek, “Önce kendimiz üzüm ve pekmez yeme alışkanlığı kazanırken, başkalarının da yemesi konusunda önermeliyiz, ürünümüzün tanıtımını çok iyi yapmalıyız. Bunları yaparken üzümde rekolteyi kaliteyle birlikte yükseltmek gerekmektedir. Tarım Bakanlığınca bağlarımızdaki zararlılara karşı biyoteknik mücadele verilirken bu kuralara uyum sağlanmalı. Bu mücadeledeki amaç rekolte ile birlikte kaliteyi yakalarken, ilaç girdi maliyetini de düşürmektir. Bakanlığımız yaş üzüme teşvik yerine üzümde elde edilen üzüm suyu, pestil, pekmez ve kuru üzüm gibi ürünlere teşvik vermeyi planlamaktadır” diye konuştu.

Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Müdürü Mehmet Aksoy, Tarım Kredi Kooperatifleri’nin bir çiftçi kuruluşu olduğunu belirterek, “Ülkemizde yüzde 8 olan tarımsal faiz oranı üzerinden hükümetimizin çiftçimizi desteklemek üzere, 2004 yılından bu zamana kadar başlatmış olduğu sübvansiyonlu kredilerde yüzde 25-yüzde 100 indirim sağlamakta, sıfır faizli kredi uygulamalarımız devam etmektedir” dedi. Aksoy, Tarım Kredi Kooperatiflerinin imkanları ölçüsünde çiftçinin ürününü alıp piyasayı regüle etmeye çalıştığını vurgulayarak, “. Bu yıl da bu bölgede alımlar gerçekleştireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Toplantıdan sonra heyet Kilis ve Musabeyli üzüm üreticileri ile bir araya gelerek, Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara'yı belediye konuk evinde ziyaret etti. Komisyon üyeleri Başkan Kara ile Kilis karası üzümü hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Okunma 410 defa