Gaziantep Çiftçisinin Tohumları Tarım Krediden

Gaziantep Büyükşehir Belediyesince tarımın desteklenmesi kapsamında, Gaziantep iline bağlı 9 ilçe çiftçisine yönelik Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliği tarafından tedarik edilen bin 650 ton buğday (Ceyhan 99) ve arpa (Altıkat ve Sancak) tohumu dağıtımı yapıldı.

Törene, Gaziantep AK Parti milletvekili Nejat Koçer, AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi Hatice Merve Tatar, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti İl Başkanı Eyyüp Özkeçeci, Şehitkamil İlçe Belediye Başkanı RıdvanFadıloğlu, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz, Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Müdürü Mehmet Aksoy, Şehitkamil İlçe Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, Ziraat Odaları, Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği, Arıcılar Birliği, sivil toplum kuruluşları ve çiftçiler katıldı.

Törende açılış konuşmasını yapan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz, Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığını kurdukları günden bu yanan 3 temel politika ile yola devam ettiklerini bunların;1. Tarım Bakanlığı politikaları ile uyumlu projeler geliştirmek, 2. Acil durumlarda çiftçilerimizin yanında bulunmak, 3. Üretimi desteklemek olduğunu söyledi. Yılmaz, Tohum dağıtımının yanında Gaziantep’in her bir ilçesinde ilçeye özgü ürünler ile ilgili farklı projelerin de yapıldığını, çalışmalarının sınırı olmadığını dile getirerek; tohum dağıtımının hayırlı olmasını diledi.

Törende konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin; Büyükşehir Belediyesinin belediyecilik anlayışının insanı ön plana çıkarmak olduğunu, ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışıyla, sosyal belediyecilik anlayışını çok önemsediklerini ve bu kapsamda tarımsal hizmetler daire başkanlığını kurarak yöre çiftçilerinin sorunlarını çözmeyi amaçladıklarını, gübre, yem, tohum, arı kovanı, fide, süt sağım dağıtımını yaptıklarını, 4 yıl gibi kısa bir süreye 40 yıllık projeler sığdırdıklarını söyledi.

Şahin, “Bizim derdimiz, sevdamız ve bir gayretimiz var o da çiftçilerimizdir. Ekmektir, rahatlıktır, gelecektir, topraktan geldik ve yine toprağa gideceğiz, toprak bizim velinimetimizdir. Dolayısıyla çiftçimizin işlediği toprak bizim için altın değerindedir. Milletin evini, ekmeğini, mutfağını, toprağını zenginleştirerek ülke ve şehir ekonomisine destekte bulunuyoruz.” dedi.

Osmanlı da nasıl ki çiftçi üzerine bir sistem kuruldu, ne zaman bu sistemin zayıflamaya başladı, ekonominin zayıfladığını ve devlet sisteminin zayıfladığını belirten Şahin“Toprak ne kadar işlerse devlette o kadar zenginleşecektir. Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi kendi kendine yetmek, gıda güvenliğini sağlamak zorundayız. Eli nasırlı çiftçilerimiz başımızın tacıdır. Yapılacak daha çok işlerinin olduğunu ve yapılan tohum dağıtımının tüm çiftçilerimize hayırlı olmasını dilerim” dedi.

AK Parti Gaziantep İl Başkanı Eyyüp Özkeçeci, Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi Hatice Merve Tatar, Şehitkamil İlçe Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Müdürü Mehmet Aksoy ve çiftçi Gülten Ok’un konuşmaları sonrası, protokol ve çiftçiler tarafından hatıra fotoğrafları çekilerek tohum dağıtımları başladı.

Okunma 276 defa