Üretimin sürdürülebilirliği için tarım sigortası çok önemlidir

  • Cuma, 26 Ekim 2018 07:25

 

“Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliği’ne bağlı 36 birim Kooperatifi Bereket Sigorta A.Ş. acentesi olarak, yüzde 50 devlet destekli bitkisel ürün ve hayvan hayat sigortaları başta olmak üzere kredi hayat, ortak kaza, trafik, kasko, DASK ve diğer elementer branşlarda ortak, çiftçilerimize uygun vade ve ödeme kolaylıkları sağlanarak sigortacılık hizmeti sunuyor.”
Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Müdürü Mehmet Aksoy, “Günümüzde tarımsal üretimin sürdürülebilirliği açısından tarım sigortaları önemli bir yere sahip olup, bu konuda Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliğimiz ve bağlı Kooperatiflerince ortak çiftçilerimizle yönelik bilgilendirici ve eğitici toplantılar düzenlenmektedir. 2019 yılı tarımsal üretim sezonu içinse çiftçilerimizin bölgemizde yaşanabilecek doğal afetlerden kaynaklanabilecek zararlarını en aza indirebilmeleri amacıyla ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) güncellemelerini, kuraklık ve bitkisel ürün sigortalarını yaptırmaları önem arz etmektedir” dedi. 
Çiftçi, verim kaybını önlemek 
amacıyla tedbir alması gerek
Küresel bazda yaşanan iklim değişiklikleri ülkemizi de farklı biçim ve boyutlarda etkilediğini kaydeden Aksoy, “Buna bağlı olarak yöremizde son yıllarda kuraklık artışı ve doğal afetler yaşanmaktadır. İklim değişiklikleri sonuçları itibariyle en çok tarım sektörünü etkilemekte, yöremizde yaygın olarak yapılan hububat üretiminde kuraklık artışı, Antep fıstığı üretiminde ise dolu ve don gibi doğal afetler nedeniyle verim kayıpları olmaktadır. Bu durum, üreticilerin tarımsal üretimde verim kaybını önlemek amacıyla tedbirler almasını gerektirmektedir” şeklinde açıklama yaptı. 
Ürünü zarar gören çiftçinin 
düşük faizli borçları ertelenebilir
Tarımsal üretimin devamlılığı açısından, yaşanan doğal afetler nedeniyle ürünleri zarar gören çiftçilerin zararlarının karşılanması için tarım sigortalarının önemli olduğunu sözlerine ekleyen Aksoy, “Bölge Birliğimize bağlı Kooperatiflerimiz çiftçi ortaklarımızın bölgemizde yaşanan kuraklık ve doğal afetlerin olumsuz sonuçlarından etkilenmemesi için kuraklık verim ve bitkisel ürün sigortalarını yapmaktadır. Ayrıca bitkisel ürün ve hayvan hayat sigortası yaptıran çiftçi ortaklar Bakanlar Kurulu kararları kapsamında “Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi” kullanma imkânlarından yararlanabilmekte ve yine Bakanlar Kurulu kararları kapsamında doğal afetler sonucu ürünü hasar gören çiftçi ortakların Kurumumuzdan kullanmış oldukları düşük faizli kredi borçları ertelenebilmektedir” diye konuştu. 

Okunma 257 defa