Kahramanmaraş’ta Tarım Çalıştayı


EXPO 2023 Kahramanmaraş Tanıtım Toplantısı ve Kahramanmaraş Tarım ve Orman Sektörü ile Buluşma Toplantısı 8 Kasım’da Kahramanmaraş’ta gerçekleştirildi.

Toplantılara; Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Kahramanmaraş il ve ilçe belediye başkanları, Kahramanmaraş milletvekilleri, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar Terzi, Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Müdürü Mehmet Aksoy ile birlikte birçok Sivil Toplum Kuruluşları ve Kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

‘EXPO 2023 Kahramanmaraş Tanıtım Toplantısı’nda gerçekleştirilen açılış konuşmalarının ardından söz alan T.C. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli “Kahramanmaraş’ta Doğa Dostu Şehir ve Duyarlılık Teması” ile düzenlenecek olan EXPO 2023’ün Kahramanmaraş’a hayırlı olmasını diledi

Daha sonra, Tarım ve Orman sektörü temsilcilerinin bir araya geldiği ‘Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Enstitüsünde gerçekleştirilen Kahramanmaraş Tarım ve Orman Sektörü ile Buluşma Toplantısı’na katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ‘Enflasyonla Topyekün Mücadele’ kapsamında Tarım Kredi Kooperatiflerinin gübrede yuzde 15’e varan indirim yaparak tarım sektörüne destek sağladığını, gelecek dönemlerde Tarım Kredi Kooperatifleriyle yapacakları çalışma ile aynı indirimlerin yemde de olacağını söyledi.

Kooperatifler içerisinde Tarım Kredi Kooperatiflerinin 1 milyon çiftçiye hitap ederek en büyük çiftçi kuruluşu olduğunu söyleyen Bakan Pakdemirli, Elbistan ilçesinde 4 milyon m2 alanda 60 bin büyük baş kapasiteli 300 adet besi işletmesi olacak şekilde Organize Sanayi Bölgesinin kurulacağının, ayrıca Kahramanmaraş'ı Doğuakdeniz kırsal Dezavantajlar Kalkınma Projesi kapsamına aldıklarının ve böylece küçük ölçekli çiftçilerin özellikle gençlerin ve kadınların gelir seviyelerini arttıracaklarının, piyasaya entegrasyonlarını sağlayacaklarının müjdesi de verdi.

Kahramanmaraş'a 500 bin TL maliyetli Yavşan Yaylası tesisi kazandırılacağını ifade eden Pakdemirli, Orman ve Köy İlişkileri (ORKÖY) kapsamında 15 aileye 390 bin TL faizsiz mandacılık kredisi verileceğini ayrıca IPARD 3. çağrı döneminde yatırım tutarı olan 36 milyon TL hibenin de verileceğini belirtti.

Toplantı, katılımcıların sorularının yanıtlanması ile son buldu.

Okunma 313 defa